Světový den hypertenze upozorňuje na nebezpečí vysokého tlaku- a to 17.května.

U nás má vysoký krevní tlak/hypertenzi/ každý třetí dospělý, častěji muži než ženy. Hypertenze je proto u nás velkým zdravotním problémem. Patří k nejčastějším onemocněním cévního oběhu.

Vysoký tlak dlouho nemá žádné příznaky. Prvním může být až infarkt či mrtvice, i proto se mu říká „tichý zabiják“. Mezi možné příznaky patří například bolesti hlavy, závrať, bušení srdce či tlak na hrudi.

Vysoký tlak souvisí i s přejídáním a obezitou. Nebezpečné je, když se tuk hromadí na břiše. Nepříznivě působí také nadměrné pití alkoholu a kouření, stejně jako chronický stres. Z léků pak hormonální antikoncepce, kortikoidy a antidepresiva. Příčinou vysokého tlaku může také být onemocnění ledvin, štítné žlázy či srdeční vada.

Ke vzniku hypertenze přispívá i nadměrné solení. Češi konzumují v průměru dvakrát tolik soli, než doporučuje Světová zdravotnická organizace. 80 procent příjmu soli přitom pochází z průmyslově vyráběných potravin. Proto se doporučuje solit méně a jíst více ovoce a zeleniny – draslík v nich obsažený omezuje negativní dopady nadměrného příjmu soli. 

Lékařům pomáhá v kontrole hodnot krevního tlaku různá jeho měření. K tomu slouží přístroje, které se používají buď v nemocnici anebo doma. Domácí přístroj na měření krevního tlaku by měl být správně obsluhován, né každý pacient to umí. Pravidelně si měří tlak před návštěvou lékaře. Data zaznamenává , měří se vždy ráno a večer, pokud možno dvakrát za sebou. Vše pak v ordinaci kontroluje lékař.

AUDIO:

Dobrou kontrolou hodnot krevního tlaku je i automatické měření krevního tlaku
ve zdravotnickém zařízení, jak pomáhá, to už poví profesorka Renata Cífková. Inženýr  Vladimír Šik doporučí kvalitní přístroje.

 

Při měření by měl být člověk v klidu, sedět u stolu alespoň pět minut v klidu a pak teprve se změřit. Paži by měl mít opřenou o stůl a přístroj mít přibližně v úrovni srdce. Nekřížit nohy, nehýbat jimi, nemluvit.

Hypertenze má hodnoty už od 140/90. Po padesátce má vysoký tlak polovina lidí. Vliv na rozvoj vysokého tlaku má genetika, kterou člověk nemůže ovlivnit. Naopak může ho ovlivnit , tím , že změní dosavadní životní styl, kdy vše probere s lékařem..

AUDIO: Domácí měření krevního tlaku používá každý druhý člověk, k tomu už člen výboru České společnosti pro hypertenzi profesor Aleš Linhart. K prevenci promluví profesorka Hana Rosolová z Plzně.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář