9 z 10 českých žen je pro povinné očkování, nevyhýbají se ale ani doporučené vakcinaci

Otázku vakcinace řeší v rodinách především ženy. Podle aktuálního průzkumu* je téměř 9 z 10 českých žen jasným zastáncem povinného, ale i vybraného nepovinného očkování. V kategorii dobrovolného očkování je nejvyšší zájem o očkování proti žloutence typu A a proti zákeřným pneumokokovým infekcím. Právě zmíněné pneumokokové infekce, které způsobují mimo jiné těžké zápaly plic, se České republice, bohužel, nevyhnuly ani loni. Ve statistikách Státního zdravotního ústavu (SZÚ) bylo evidováno na 323 případů nákaz, 66 případů skončilo tragicky. 

Současná epidemie spalniček, která se šíří Evropou, opět otevřela diskusi k tématu očkování. V průzkumu, realizovaném mezi ženami, které ve většině rodin fakticky řeší otázku kolem vakcinace, se ukázalo, že s povinným očkováním souhlasí bezmála 9 z 10 českých žen (88 %), nevyhýbají se ale ani vakcinaci nepovinné.

Téměř polovina (46 %) dotazovaných žen dokonce uvedla, že plně respektuje názor dětského lékaře a volí vakcinaci, která je jim pro jejich děti doporučena. Na doporučení lékaře spoléhají přitom nejčastěji ženy z Plzeňského kraje (62 %), naopak nejméně (31 %) ženy z Karlovarského regionu, ve kterém však žije nejvíce respondentek (19 %), které s povinným očkováním nesouhlasí.

Více než polovina dotázaných žen buď již své děti očkovala, nebo určitě bude očkovat proti žloutence typu A (57 %), pneumokokové infekci (57 %) a klíšťové encefalitidě (56 %). Z doporučených vakcín je ale zájem i o očkování proti rakovině děložního čípku (50 %), meningitidě (47 %) i rotavirové infekci a planým neštovicím.

Výskyt pneumokokových infekcí v ČR

Jedním z doporučených očkování je i vakcinace proti pneumokokové infekci, kterou své děti nechalo očkovat anebo očkování určitě plánuje 57 procent dotázaných žen. V Ústeckém a Libereckém kraji vnímá očkování proti pneumokokové infekci jako důležité dokonce sedm z deseti žen. Jak ukazují statistiky Státního zdravotního ústavu, tyto nebezpečné infekce se České republice nevyhnuly ani loni, kdy bylo evidováno celkem 323 případů nákaz těmito bakteriemi způsobujícími mimo jiné vážné zápaly plic a pneumokokové meningitidy. 66 pacientů těžkému onemocnění podlehlo.

* O průzkumu

Průzkum byl realizován s využitím platformy Ipsos Instant Research. Sběr dat probíhal on-line formou v dubnu 2017. V on-line dotazníku odpovídalo celkem 525 respondentek v ČR, v reprezentativním zastoupení podle věku, regionu, velikosti bydliště a vzdělání.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář