Na úlevu platí modrá, na bolest zase růžová

Barvy jsou všude kolem nás, to už se však netýká pouze okolního prostředí či bytových dekorací, ale i léků. Léky jsou neodmyslitelnou součástí našich životů, a i u nich se můžeme setkat s nejrůznějším zbarvením. Češi jimi bojují například proti bolesti, a to celých 44%, jak bylo prokázáno ve výzkumu agentury Foxo. V České republice trpí bolestí několikrát za měsíc více než 56 % obyvatelstva, 17 % populace se dokonce potýká s bolestí minimálně každý týden. Téměř pro třetinu obyvatel je pak výhodou, že má lék jinou, než bílou barvu. Víte, ale proč jsou vlastně léky barveny a jak barvy působí na naši psychiku?

Barvení je technologický postup, který se používá při výrobě většiny lékových forem. Především barvení tablet a suspenzí je oblíbenou rozlišovací a korektivní metodou. Použitá barviva je ze zákona nutné uvést do každého SPC a příbalového letáku, stejně jako veškeré další pomocné látky. Přidávají se do většiny léků.  Je omyl domnívat se, že bílé pilulky jsou „zdravější“, protože neobsahují barviva – mohou totiž obsahovat například titanovou bělobu, E171. Ta se používá jako bílý pigment do žvýkaček, bonbónů, cukrovinek, želé, džemů nebo do krmiv pro zvířata.

PODPORA SPRÁVNÉHO DÁVKOVÁNÍ

 

Barviva jako farmaceutické pomocné látky jsou důležitým prostředkem pro zlepšení vzhledu léčivých přípravků a umocnění jejich psychologického účinku. Např. růžová barva je výrazným rozlišovacím prvkem na trhu, kde dominuje spíše bílá barva léčiv. Barva léčiv je důležitým faktorem pro snadnější zapamatování a podporu dodržování správného dávkování.  Tento názor zastává také mnoho odborníků. „Osobně preferuji barevně i tvarově výrazné pilulky, protože snižují pravděpodobnost, že pacienti omylem polknou jinou pilulku, než mají,“ vysvětluje MUDr. Eva Pluhařová, lékařka z Brandýsa nad Labem.

Mezi nejúčinnější se řadí léky, jejichž barva psychologicky odpovídá zamýšleným účinkům. Možná proto mezi Angličany zdomácněl idiom „in the pink“, čímž mají na mysli „v dobré kondici jak psychicky, tak i fyzicky.

 

PROČ JSOU PRÁŠKY BAREVNÉ?

 

Barvy ovlivňují vnímaný účinek léku a zdá se, že ovlivňují rovněž jeho účinnost. Kromě toho existuje vztah mezi barevností léků, která ovlivňuje centrální nervový systém, a indikacemi, pro které se používají. Výzkum přispívající k lepšímu porozumění vlivu barev léků si rozhodně zasluhuje pozornost. Například modrá a zelená barva jsou spojovány s uklidňujícími účinky a jsou využívány převážně u uklidňujících léků – sedativ a hypnotik, zatímco například červená či žlutá jsou asociovány s povzbuzujícími účinky a jsou to spíše barvy stimulujících léků a antidepresiv.

Polovina oslovených ve zmíněném výzkumu je přesvědčena, že ví, jaký lék si na bolest vzít. Nejoblíbenějším lékem proti bolesti je podle ankety růžová pilulka (Ibalgin) – volí ji 47,5 % dotázaných, což může dosvědčit také ocenění Dobrá značka, které již několik let po sobě získává od čtenářů Reader´s Digest. Druhým nejčastějším je bílá pilulka (Paralen), pro které sáhne 16 % respondentů.

BARVY A LIDSKÁ PSYCHIKA

 

Jedenáct základních barev dokáže pozitivně působit na naši psychiku. Co jaká barva symbolizuje a jak nám může pomoci?

Modrá = barva intelektu: inteligence, efektivita a důvěra, vyrovnanost, klid, ovlivňuje nás spíše psychicky

Zelená = barva rovnováhy: harmonie, rovnováha, osvěžení, odpočinek, klid

Červená = barva fyzična: povzbuzuje, stimuluje a zvyšuje tepovou frekvenci, dodává sílu a energii

Žlutá = citový stimul: optimismus a důvěra, vlídnost, tvořivost, zvedá náladu a sebeúctu

Fialová = barva duchovna: duchovní vědomí, pravda, kvalita, stimuluje povědomí na vyšší úroveň myšlení, podporuje hluboké zamyšlení

Růžová = odstín červené, který jako jediný má svůj vlastní název: přináší fyzický klid a utišení, bývá spojována s láskou, ženskostí, teplem a přežitím druhu

Oranžová = kombinace oranžové a žluté: fyzické pohodlí, potrava, vřelost, bezpečí, zábava

Šedá = psychologicky neutrální, barva nemá žádné přímé psychologické vlastnosti, naopak má potlačující účinek na ostatní barvy použité s ní

Černá = sofistikovanost, ochrana, emocionální bezpečí, účinnost, je složená úplně ze všech absorbovaných barev, a proto má značné psychologické důsledky – vytváří ochranné bariéry, neboť pohlcuje veškerou přicházející energii směrem k vám

Bílá = hygiena, sterilita, jasnost, čistota, jednoduchost, tak jako černá zcela pohlcuje, tak bílá plně odráží

Hnědá = vážnost, vřelost, přirozenost, zemitost, podpora, spolehlivost. Je obvykle složena z červené a žluté, s velkým procentem černé, má proto stejnou vážnost jako černá, je ovšem vřelejší a mírnější.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář