Odborníci vybízejí – nechte si změřit hladinu cukru v krvi

Počet českých diabetiků radikálně roste, v současné době v tuzemsku žije s diagnózou cukrovky téměř 830 tisíc lidí. Dalších zhruba 250 tisíc lidí s nemocí žije a neví o ní. Za uplynulých dvacet let se tak počet diabetiků zdvojnásobil a převýšil milión nemocných. Na tento alarmující stav upozorní českou veřejnost nová osvětová kampaň „Nepodceňujte cukrovku“.

Kampaň, která startovala v červnu, organizují Diabetická asociace ČR, Centra zdraví VZP a Zdravotnické noviny.

 

„Cukrovka představuje pro českou populaci nejrozšířenější a z hlediska zdravotních dopadů nejzávažnější onemocnění. Nedá se vyléčit, ale je možné ji léčit. Čím dříve a důsledněji se s léčbou začne, tím spíše se oddálí komplikace, případně se jejich vzniku zabrání zcela. Česká veřejnost žije v bludu, co se týče možností léčby i závažnosti komplikací. Lidé se mylně domnívají, že každý diabetik si musí píchat inzulin a ze strachu se vyhýbají zjištění hladiny cukru v krvi. Přitom u naprosté většiny nemocných je právě včasná diagnóza základním předpokladem k předcházení komplikací. Léčba pak může být velmi jednoduchá,“ uvedl předseda Diabetické asociace ČR, přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol, prof. MUDr. Milan Kvapil CSc., MBA.

 

Osvětová kampaň je mezi  lidmi v ulicích, ordinacích, ale také v  obchodních centrech vybraných měst, kde fungují Centra zdraví VZP. „Od 21. června si lidé mohou nechat každý víkend změřit hladinu cukru v krvi, hladinu cholesterolu a svoje výsledky ihned konzultovat s lékaři. Toto měření probíhá čtyři víkendy včetně pátků v Centrech zdraví v Brně, Ostravě, Praze, Plzni a Jihlavě,“ doplňuje ředitelka Center zdraví VZP Hana Hulejová.

 

Kromě osobní konzultace s odborníky osloví kampaň veřejnost v ordinacích praktických lékařů prostřednictvím informačních letáků. Vybízí pacienty, aby si přímo v ordinaci nechali cukr v krvi od lékaře změřit.

 

Pro diabetiky je včasné zahájení léčby klíčové. Bez ní nemoc rychleji postupuje a devastuje organismus. „Způsobuje kardiovaskulární potíže, dochází k poškození ledvin, zvyšuje se riziko mozkové příhody, vznikají vážné komplikace spojené s nervy i zrakem, neléčená cukrovka vede zkrátka rychle k závažným zdravotním komplikacím. Podceňování cukrovky má i svůj finanční rozměr, roční vydání na diabetika s komplikacemi jsou třikrát vyšší než na diabetika bez komplikací,“ doplnil Kvapil.

 

„Propuknutí cukrovky je často geneticky podmíněné. Zejména pokud se vyskytla cukrovka v rodině, je třeba přistupovat proaktivně. Nechte si změřit hladinu cukru v krvi! Preventivní vyšetření vás může zachránit,“ apelují autoři kampaně.

O nemoci

Rozlišují se dva základní typy cukrovky: diabetes I. typu a diabetes II. typu, které vznikají důsledkem absolutního nebo relativního nedostatku inzulinu. Obě dvě nemoci mají podobné příznaky, ale odlišné příčiny vzniku. V prvotních stadiích diabetu I. typu jsou ničeny buňky slinivky břišní, které produkují hormon inzulin, vlastním imunitním systémem. Proto se řadí mezi autoimunitní choroby. Diabetes II. typu je způsoben sníženou citlivostí tkání vlastního těla k inzulinu.

Nejdůležitější je zavčas zahájit léčbu cukrovky, a k tomu se vyjádří i profesor Milan Kvapil, přednosta interní kliniky FN Motol a poradí, jak se chovat během léta. Rozhovor si poslechněte ZDE 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář