Před nástupem do školky se zaměřte na psychiku i zdraví dítěte. Ušetříte trápení sobě i své ratolesti!

Dítě se tak připravuje na první osamostatnění. Zvyká si na pobyt v kolektivu, na odloučení od matky i na potřebu přesně se vyjadřovat. Rodiče se mohou poradit u pediatra, protože proti některým onemocněním, jako je třeba žloutenka typu A, se dá dnes chránit očkováním.

 

S nástupem do školky se mnohé mění nejen pro dítě, ale i pro celou rodinu. Děti zvyklé na péči a společnost matky se zařadí po bok svých vrstevníků a převážnou část dne tráví právě s nimi. Tato změna vyžaduje přizpůsobení, které může být náročné na psychiku i fyzické zdraví dítěte.
Než se rodiče s dítětem vydají na zápis do školky, potřebují získat potvrzení o jeho zdravotní způsobilosti. Prohlídku u pediatra je vhodné využít pro konzultaci ohledně prevence před nástupem do kolektivu. Ve školce se bude společně stravovat, půjčovat si hračky, sdílet koupelnu i záchod.

 

Zatímco doma se nemoci šíří obvykle jen mezi několika sourozenci, ve školce je v jedné skupince deset až dvacet dětí. Není tedy výjimkou, že dříve zdravé děti tady velmi často onemocní.
Zdraví dítěte pomůže udržet i správné oblékání a dodržování hygieny. Problémy s adaptací běžně trvají několik týdnů až dva měsíce. Vyplývají většinou z neschopnosti komunikovat s ostatními dětmi a uspokojit své potřeby bez pomoci matky. Děti se často straní společnosti nebo se projevují agresivně.

 

Proti některým tzv. dětským nemocem se dá chránit očkováním, které se ukazuje jako nejúčinnější prevence. Děti se tak nemusí zbytečně trápit s onemocněním, kterému bylo možné předejít.
Infekční nemoc, která se zvláště v dětském kolektivu rychle šíří, je žloutenka typu A. Díky povinnému očkování jsou děti chráněny proti žloutence typu B, o očkování proti typu A však rozhodují rodiče, nejlépe po konzultaci s lékařem. Nemoc se přenáší pozřením viru, který je velmi odolný a při pokojové teplotě dokáže přežít například na hračce i několik týdnů.

 

Proti žloutence typu A je možné dítě očkovat už od jednoho roku, vhodné je zvážit očkování právě před jeho prvním zařazením do kolektivu. Pro dlouhodobou ochranu jsou potřeba dvě dávky vakcíny. Od dubna do konce června nebo do vyprodání zásob mohou rodiče zakoupit obě dávky vakcíny Havrix 720 Junior monodose proti žloutence typu A pro děti se slevou.

 

Co může poradit a doporučit dětský lékař před nástupem do mateřské školy?

MUDr. Renáta Růžková –  Praktický lékař pro děti a dorost, Praha 6 (foto)

 

Ochranu dětí před infekčními nemocemi považuji za velmi důležitou. Nemocem je lepší předcházet, než je prodělat a ohrozit tím sebe i zdraví ostatních. V dětských kolektivech se nejčastěji objevují méně vážné zdravotní problémy jako je nachlazení, nevolnost, často i průjem, ale může se vyskytnout i chřipka nebo pneumokokové infekce, které dětský organismus mohou hodně potrápit. Kromě těchto nemocí se ve skupině dětí dobře daří i vysoce infekčním nemocem, jako jsou plané neštovice či žloutenka typu A. Nakazí-li se dítě některou z těchto nemocí, měli by rodiče neprodleně kontaktovat lékaře i školku. Jedná se o vysoce nakažlivá onemocnění, která se zvlášť v kolektivu dětí šíří rychle.

 

Jaké jsou nejčastější problémy s nástupem dětí do školky? Jak se s nimi vyrovnat,  radí dětská psycholožka PhDr. Simona Hoskovcová. (foto)

 

Nejčastější problémy pramení z odloučení, kterému je vystavena matka, ale hlavně dítě. Při loučení ve školce se projeví pláčem a steskem po rodičích. Dále dělá problémy odmítání jídla či pití ve školce nebo rušení odpoledního klidu. Děti také často trápí problémy s komunikací. Nejsou už s maminkou, naopak se pohybují mezi svými vrstevníky a o pozornost paní učitelky se dělí s deseti až dvaceti kamarády. Pokud dítě není schopné vyslovit a správně formulovat své přání, narazí na nepochopení. V jeho důsledku se stáhne do sebe a začne se stranit kolektivu i paní učitelky. Další častou reakcí je agrese. Dítě například uhodí kamaráda nebo do něj kopne jen proto, že neví, jak ho vyzvat ke společné hře.

 

Na nástup do školky však lze připravit celou rodinu. Vyzkoušejte si sama pohlídat skupinu malých dětí, vyšlete svou dceru nebo syna na víkend třeba k babičce a učte děti přesně vyjadřovat svá přání. Důležitá je i soběstačnost v oblékání, jídle a v denní hygieně.

 

Jak radí rodičům před vstupem do školky lékařka Renáta Růžková, praktický lékař pro děti a dorost? Která očkování doporučuje?

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Jak psychicky posílit potomka během zvykání na kolektiv dětí v mateřské školce?… to už vysvětluje dětská psycholožka Simona Hoskovcová.

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář