O prázdninách sílí riziko nakažení žloutenkou A

Dětem začaly velké prázdniny. K nim neodmyslitelně patří cestování nejenom po Česku, ale i do zahraničí. To je ale spjato s vyšším rizikem nákazy infekční žloutenkou. Odborníci radí – očkujte své děti!

 

Odborníci vyzývají rodiče dětí, aby nechali své ratolesti očkovat především proti nejrozšířenějšímu typu hepatitidy – A. Tento typ žloutenky, nazývaný také nemoc špinavých rukou, se přenáší dotekem, kontaminovanou vodou, potravinami či znečištěnými předměty.

 

„Virus žloutenky A je poměrně odolný a dokáže přežít v prostředí i několik týdnů. Česká populace je k tomuto typu žloutenky značně vnímavá“ uvedl předseda Koalice pro podporu očkování doc. MUDr. Rastislav Maďar, Ph.D. Zejména ze zemí, kde není hygiena na dostatečné úrovni, si rodiče a jejich děti mohou přivést nežádaný suvenýr. Nemusí se však jednat o exotické oblasti, vyšší riziko je i v jižní a jihovýchodní Evropě. Žloutenka typu A se projeví po 2 až 7 týdnech od nákazy symptomy, které lze zaměnit například za chřipku.

 

„U dospělých dochází ke žlutému zbarvení kůže a očního bělma častěji než u dětské populace. Dítě může trpět nechutenstvím, někdy se objeví zvýšená tělesná teplota. Rodiče ani lékař tak včas nemusí poznat, že jde o žloutenku a dítě mezitím vystaví riziku nákazy spolužáky, sousedy nebo rodinu,“ popisuje docent Maďar.

 

Infikovaného malého pacienta čeká izolace a pobyt v nemocnici, někdy spolu s ním i desítky jeho kontaktů, karanténa a zvýšený zdravotní dozor. Kontakt neimunního dítěte s nakaženým spolužákem může znamenat zákaz odjezdu do zahraničí, zrušenou dovolenou, zákaz návštěvy hromadných akcí, či jiná omezení zasahující nepříjemně do života celé rodiny a to až po dobu 50 dnů.

 

„Riskovat infekční nemoc s dlouhotrvajícím omezením a další nepříjemné následky je zcela zbytečné, když víme, že infekci lze spolehlivě zabránit očkováním. Už první dávka vakcíny chrání několik let, druhá podána ideálně za 6 -12 měsíců po první zajistí dlouhodobou imunitu. Vakcinace však není povinná a je tedy vždy na rozhodnutí rodiče, zda své děti naočkovat nechá či nikoliv,“ říká docent Maďar.

 

V souvislosti s nedávnými povodněmi řada pojišťoven začala svým pojištěncům na očkování proti žloutence přispívat.  VZP například spustila program pro děti od 2 do 6 let, kdy si rodiče mohou vyzvedávat příspěvek ve výši 750 korun přímo na pobočkách, pojišťovna nabízí program i pro mládež a dospělé.

 

I během dovolené se můžeme nakazit žloutenkou typu A . V čem je zákeřná, a jak se proti ní bránit, to už poradí docent Rastislav Maďar, předseda Koalice pro podporu očkování. Rozhovor si poslechněte ZDE

 

O nemoci

 

Virová hepatitida A je akutní zánětlivé onemocnění jater, příznaky pramení z poškození funkce jaterních buněk. Převládají symptomy postižení zažívacího systému: nechutenství, nevolnost, zvracení a chřipkové: zvýšená tělesná teplota, slabost, únava, méně potom kloubní, kožní a nervové příznaky. O něco lehčí průběh obecně bývá u dětí, což je však rizikové z hlediska přenosu nákazy na další osoby. S věkem naopak závažnost onemocnění stoupá. Výjimečně může probíhat pod obrazem těžké hepatitidy s fatálním průběhem. Tato nemoc se každoročně vyskytuje i u nás v ČR.

 

Virových hepatitid je několik druhů, liší se způsobem přenosu viru, průběhem i závažností a možnými následky onemocnění. K nejrozšířenějším typům patří žloutenky typu A, B a C, ale existují i další typy – D, E, F a G.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář