Nevhodné stravovací zvyky, aneb co se v mládí naučíš!

Téměř čtvrtina dětí nastupuje letos do základní školy s nadváhou – v současnosti má nadváhu každé 4.dítě, obezitu každé 7.Strmý nárůst začíná od konce věku batolete.

Na druhé straně nepodceňujme ani výskyt poruch příjmy potravy. Jak uvádí odbornice na výživu PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D, garant iniciativy Vím co jím a piju/VCJ/:“ 5% adolescentů má podváhu. Na děti a dospívající má obrovský vliv reklama, zejména v negativním slova smyslu. Reklamy na potraviny pro děti bývají především zaměřeny na sladkosti, sladké nápoje, výjimečně na mléčné výrobky, často však přeslazené. K tomu přistupuje dnes již tradiční diktát módy – jen ten, kdo je štíhlý, je krásný, zdravý, úspěšný. Příčiny dětské obezity tkví především v současném životním stylu – přebytek energie, nevyvážený jídelníček, nízký energetický výdej.“ Na vznik dětské obezity mají vliv i genetické faktory ze 40%, a také se dědí „společný rodinný talíř“ a vztah k pohybu.

Jaké jsou nevhodné stravovací zvyky?

Jde především o nepravidelný jídelní režim, nedostatečný pitný režim, vynechávání některých skupin potravin, experimentování s dietami, přejídání se. Spolu s nízkou pohybovou aktivitou představují jednu z nejvýznamnějších příčin dětské obezity. Děti přijímají mnoho tuků, soli, cukrů /hlavně ze sladkých nápojů/.

Jak naučit děti správně jíst? Vařte s nimi a nechte je, ať pomáhají už při nákupu!

Děti by měly vědět, jak má vypadat velikost porce / velikost pěsti nebo dlaně/. Měly by mít představu, které potraviny jsou méně vhodné a proč, popř. si umět vybrat vhodnější variantu. Rodiče by měli nechat dítě pomáhat při vaření, svěřit mu drobné úkony přiměřené věku, chodit s ním nakupovat, nechat dítě částečně rozhodovat o skladbě spotřebního rodinného koše, vést ho ke kultuře stolování. Velkou úlohu sehrává společné stolování, jedení u stolu, v příjemném prostředí. Jde i o to, jak kontrolovat, zda dítě vše sní, popř. které potraviny odmítá a samozřejmě způsob, jak nenásilně dítě vést ke správné výživě.

AUDIO: Jaký vliv mají rodiče na výživu svých dětí, odpovídá odbornice na výživu Karolína Hlavatá.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář