Plíseň nehtů neboli onychomykóza

Během léta rádi nosíme sandály a dopřáváme svým nohám volnost a úlevu. Zhruba polovina všech onemocnění nehtů je způsobena chronickou infekcí nehtů prstů rukou a nohou. Jde o  onychomykózu, jejímž původcem jsou houby. Infekce začíná, když se spóry hub zachytí na kůži nebo na nehtech. Mají totiž rády teplo a vlhko, proto se jim daří hlavně na nohou.

 

Plíseň se nejčastěji objevuje u starších lidí, diabetiků a pacientů s narušenou imunitou.
Výskyt mykóz se v populaci stále zvyšuje, což souvisí se současným životním stylem. Navštěvujeme plavecké bazény a sauny, cestujeme, celý den nosíme uzavřenou obuv, při sportování si způsobujeme drobná poranění.

 

První příznaky mykóz jsou nenápadné, protože olupování kůže je zpočátku velmi slabé. Zánět se objeví až později. K varovným příznakům patří spíše svědění. Plísně nehtů  často následují po zanedbaném postižení v meziprstí. Na nohou bývá nejčastěji napaden nehet palce a ostatní prsty podlehnou plísni s malým časovým zpožděním. Škrábání svědivých míst podporuje přenos infekce na nehty rukou. Plesnivějící nehet má změněnou barvu a je ztluštělý. Takto postižené nehty bývají častým zdrojem infekce.

 

Proto je nutné plíseň už v počátcích zastavit antomykotiky, které se užívají ve formě tablet. Účinné látky se vyplaví do krve a znemožní plísni další rozšiřování. Napadená část musí odrůst a nahradit se nehtem zdravým. V případě nohou to trvá 6 – 12 měsíců. Jsou možné dva terapeutické přístupy: léčba celková a léčba místní.

 

Používá se také lokální léčba, kdy se  nanáší léčivé antimykotické masti na postižené místo.  Účinné látky pronikají do nehtu, kde ničí vlákna parazitujících hub. Tato  léčba je pro pacienta velmi šetrná a na rozdíl od léků užívaných vnitřně prakticky nemá nežádoucí účinky. Napadené části nehtu je třeba po odrůstání odstranit. Prevencí proti plísni je důkladné osušení nohy po každém mytí nebo koupání.
Samozřejmostí je také používání vlastního ručníku, ve veřejných bazénech a saunách se doporučují přezůvky (včetně pohybu v šatnách). Vyplatí se také pravidelně dezinfikovat obuv a používat bavlněné ponožky, které nezapaří nohu. Právě ve vlhku a teplu se totiž plísním mimořádně daří.
A nezapomínejme na to, že neléčený člověk je infekční pro lidi, se kterými žije ve společné domácnosti, nebo s nimi přichází do kontaktu v bazénu, sauně.

 

Kožní lékařka Andrea Vocilková vás ujistí, že plísňové onemocnění nehtů se dá zdárně zvládnout, ale je zapotřebí, aby postižený člověk přišel za lékařem a dodržoval postup léčby. Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář