Onemocnění kloubů (osteoartróza) se nevyhýbá ani mladým lidem a sportovcům

Osteoartróza (OA) kolene je nejčastější onemocnění kloubů a nejčastější typ artrózy. Trápí starší lidi, ale nevyhýbá se ani mladší generaci a sportovcům, jejichž klouby jsou hodně zatěžovány.V kolenním kloubu se nachází chrupavka, která je obklopena tekutinou nazývanou synoviální tekutina. Právě ta je velice důležitá. Chrání chrupavku, umožňuje pohyb a ohyb v kloubu a tlumí nárazy při pohybu.
V kolenních kloubech postižených osteoartrózou se chrupavka, která chrání kloubní hlavice (zakončení kosti, které je součástí kloubu), postupně opotřebovává. Synoviální tekutina ztrácí schopnost absorbovat nárazy způsobené pohybem a zátěží. Kosti se začínají vzájemně třít, což vyvolává bolest.

 

Co lze s osteoartrózou kolena dělat

 

Jde o chronické onemocnění, které se obvykle rozvíjí pomalu a postupně se zhoršuje. Ačkoli příčinu osteoartrózy nelze odstranit, její příznaky léčitelné jsou, především v časných fázích onemocnění.
Doporučuje se přiměřené cvičení, fyzioterapie, kontrola tělesné hmotnosti a snížení zátěže kloubů. Tipy na vhodná cvičení i existují potraviny, které mohou pomoci s boji s osteoartrózou najdete na stránkách http://www.synviscone.cz.

Tablety tlumící bolest – jako například paracetamol, ibuprofen a další nesteroidní protizánětlivé léky, které poskytují úlevu od bolesti. Neměly by se užívat dlouhodobě, protože mohou způsobit žaludeční nevolnost a jiné závažné nežádoucí účinky.
Pomáhají i rúzné gely, masti a alternativní přístupy, nejkrajnější  variantou je náhrada kolenního kloubu.

 

Viskosuplementace je jednoduše řečeno aplikace (doplnění) chybějící synoviální tekutiny do prostoru  kloubního pouzdra postiženého kloubu. Jde o injekci s kyselinou hyaluronovou, která nahrazuje poškozenou kloubní – synoviální – tekutinu.  Pomocí  jedné injekce poskytuje dlouhodobou úlevu od bolesti a pomáhá vrátit se k obvyklé fyzické aktivitě.

 

Nedochází ke krvácení do trávicího traktu, protože se podává přímo do místa určení, tedy do kolene.
Jedinou injekcí Synvisc-One lze dosáhnout zmírnění bolesti při osteoartróze kolenního kloubu na dobu až šesti měsíců. Podporuje také tvorbu vlastní kyseliny hyaluronové.

 

Synvisc-One je částečně hrazen z prostředků veřejného zdravotního pojištění v indikaci osteoartrózy kolenního kloubu 2. a 3. stupně v jedné injekci Synvisc-One 6 ml do každého kloubu 1x za 6 měsíců. Přípravek lze tedy podávat opakovaně s odstupem 6 měsíců, pokud to vyžadují příznaky pacienta.
Preperát může předepsat ortoped nebo revmatolog.
Cena – 5 351,75 CZK, úhrada VZP – 1 674,00 CZK,max.doplatek pacienta –  3 677,75 CZK

 

Doporučení MUDr. Jiřího Neumanna, lékaře České atletické reprezentace, který při mírnění bolestí osteoartrozy používá moderní aplikaci. Je účinná a bezpečná. Poslouchejte ZDE

 

Tomáš Dvořák – trojnásobný mistr světa v desetiboji, častokrát potrápil svá kolena, přesto dnes nemá velké potíže, snaží se totiž udržovat v přiměřeném pohybu. Poslouchejte ZDE

Šárka Málková, redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář