Příměstské tábory pro děti se specifickými problémy

Prázdniny jsou každoročně prubířským kamenem rodičovských schopností. Školy a školky jsou zavřené, a vyvstává problém, co s dětmi, které nejsou zvyklé na dlouhé odloučení, nebo nemohou jezdit na klasické tábory. Zajímavou variantou jsou v posledních letech příměstské tábory. Jsou levnější, a zvládnou je i malí „stýskavci“…

 

Téměř v každém městě lákají pořadatelé příměstských táborů na zábavné soutěže, dobrodružné hry, výlety nebo na možnost, aby si děti vyzkoušely činnosti, kterým se mohou později věnovat. Vedle nabídky neotřelé zábavy pro zdravé předškoláky a školáky se začaly objevovat i příměstské tábory pro děti se specifickými problémy. Jejich součástí není jen zábava, ale především upevňování režimových opatření a trénink rehabilitačních technik. Děti se tam cítí bezpečně, sdílejí nové zážitky, a učí se i „fígle“, jak si usnadnit život – nejen zdravotně a tělesně postižené, ale i děti s okluzorem…

Prázdninové pirátské „řádění“

 

V České republice postihuje tupozrakost přibližně 43 tisíc dětí ve věku do devíti let. „Tupozrakost je ve většině případů sekundárním projevem očních vad, jako je šilhání, vyšší dioptrie u jednoho oka, šedý zákal nebo úraz oka. Přitom šilhání postihuje ve věkové skupině do devatenácti let až sto sedmdesát tisíc jedinců,“ říká MUDr. Eva Jerhotová z pražské kliniky Duovize. „S léčbou tupozrakosti pomocí cvičení očí je třeba začít ideálně mezi třetím a pátým rokem věku dítěte, kdy je velmi vysoká šance na úplné vyléčení.“ Podmínkou je podle jejích slov výcvik vidění tupozrakého oka vyloučením „lepšího“ oka používáním okluzoru. Pro rodiče je mnohdy těžké děti motivovat, a pravidelně a důsledně s nimi provádět všechna pleoptická cvičení. Některé děti jsou netrpělivé, snaží se okluzor strhávat, posunovat, nadzvedávat, anebo odkládat. Pokud dítě s oční vadou přichází pouze do ordinace, cvičí většinou doma nebo ve školce. Ideální je, zařadit dítě do preventivních programů, jaké nabízí například Dětské oční centrum Kukátko v Praze. Odborný tým ve složení ortoptista, speciální vyškolený pedagog a zdravotní sestra se dítěti intenzivně věnuje dvakrát týdně, a k pleoptickým cvičením využívá nejmodernější elektronické a interaktivní pomůcky a kreativitu, takže se léčba stává zábavou.

 

V letních měsících pořádá Kukátko pro děti s tupozrakostí i šilháním příměstský tábor. Program zahrnuje intenzivní cvičení, a samozřejmě i dobrodružnou hru. Letos se dětem každé ráno promění okluze v pirátskou pásku, a stanou se z nich neohrožení páni oceánů. Budou proplouvat mořem úkolů, aby sesbíraly kousky mapy, a pak podle ní vypátraly tajný ostrov, na němž se skrývá poklad. Za každé poctivě provedené léčebné cvičení a úkoly splněné v rámci odpolední zábavy na hřišti, v herně nebo na výletě do ZOO dostanou kousek mapy. Pokud se jim na konci tábora podaří mapu složit, najdou v ní nápovědu, kde je poklad ukrytý. Pirátské řádění si děti užijí od pondělka do pátku, v průběhu července i srpna. Jestliže máte doma malého „piráta s líným okem“, neváhejte. Tábora se mohou samozřejmě zúčastnit i děti, které nemají se zrakem problémy, i ty se mohou stát na malou chvilku piráty. Oční cvičení navíc není na škodu u žádného dítěte.

 

www.detskeoci.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář