Tisíce lidí budou opět držet Suchej únor

Přes 1 000 000 Čechů pije přes míru. Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 1021 respondentů téměř polovina lidí  například pití alkoholu nepovažuje za “trendy” záležitost. Velká většina dotazovaných také říká, že pro ně není problém alkohol v určitých společenských situacích odmítnout. “V západních zemích je střízlivost čím dál více normální. Platí to především u mladších generací. Tento trend si pomalu nachází cestu také k nám, ale bude to ještě chvíli trvat. Suchej únor je způsob, jak tomu jít pozitivně naproti a každoročně na sebe nabaluje víc a víc účastníků, kteří si benefity abstinence pochvalují,” komentuje za organizátory kampaně Josef Petr, ředitel Ligy otevřených mužů.

Průzkum však znovu ukazuje také to, jak moc alkohol patří do našich životů. 60 % lidí má v blízkém okolí někoho, kdo má viditelné problémy s alkoholem. Každý dvacátý člověk pak pije alkohol pravidelně před spaním.

“Dlouhodobě je pro nás alarmující zejména pití alkoholu u těhotných,” reaguje na trend konzumace alkoholu v Česku národní protidrogová koordinátorka a ředitelka Odboru protidrogové politiky Úřadu vlády ČR Jarmila Vedralová. “Každý třetí člověk si myslí, že konzumace malého množství alkoholu v těhotenství je v pořádku. Není. To musí zaznít zcela jasně,” popisuje Vedralová, jejíž odbor na průzkumu také spolupracoval.

Suchej únor v každé rodině!

Suchej únor je kampaň, v rámci které mohou účastníci otestovat svůj vztah k alkoholu a inspirovat ostatní.“Pravidla jsou jednoduchá. Celý únor ani kapku alkoholu. Účastníci “Sucháče” se mohou registrovat k výzvě na stránkách www.suchejunor.cz, pořídit si “29denní SÚrvival kit – originální balíček pro přežití” a svou registrací podpořit kampaň a další dobročinné projekty. Opět máme připravenou facebookovou skupinu pro sušiče a také pár novinek. Například mapu kaváren a restaurací, kde je dobře i na suchu,”  láká k účasti  Josef Petr , ředitel LOMu.

Kampaň letos podpoří řada dalších osobností a partnerů, kterým nejsou alkoholové výpary nad Českem lhostejné. Letošní novinkou jsou také osvětové besedy na školách se zpěvákem kapely Nebe Petrem Harazinem, který si po loňském únoru prošel protialkoholním léčením.

Každý sedmý dospělý pije přes čáru

ČR se dlouhodobě drží v první pětce zemí s nejvyšší spotřebou čistého lihu na hlavu. 

“Poslední srovnávací studie Světové zdravotnické organizace (2018) nás ve spotřebě alkoholu na hlavu zařadila na třetí místo na světě. Průměrný Čech podle této studie vypije 14,4 litrů čistého lihu za rok. Poměr ve spotřebě mezi muži a ženami zůstává zhruba 4:1, to je 23,2 litrů u mužů a 6,1 litrů u žen. Společenské náklady nadměrného pití se u nás odhadují na více než 59 miliard Kč ročně,” komentuje situaci u nás PhDr. Ladislav Csémy z NÚDZ.

každý sedmý dospělý člověk, kterého potkáte v tramvaji nebo na ulici, je zralý na konzultaci s odborníkem.

Efekt měsíce na suchu

Suchej únor umožňuje účastníkům dát si na jeden měsíc od alkoholu odstup. Díky tomu mohou poznat, jak moc své pití ovládají a jak moc alkohol ovládá je. Podle zahraničních výzkumů po této zkušenosti zvolní s alkoholem až 60 % lidí. Podobné výsledky ukázala i sonda mezi 300 registrovanými účastníky v roce 2019. Tři měsíce po akci 52 % účastníků tvrdilo, že pije alkohol méně než před ní. Dalších 12 % si absolutní sucho prodloužilo nejméně do května.

Měsíc bez alkoholu přináší i celou řadu benefitů. “Efekt abstinence, byť jen krátkodobé, pochopitelně zaregistrují zejména lidé, kteří pijí alkohol pravidelně a často. Po měsíci se zlepšují nejen jaterní funkce a psychický stav, ale nápadně se pozitivně proměňuje i vnější vzhled,” vysvětluje Ladislav Csémy z NÚDZ.

Co přinese Suchej únor jeho účastníkům?

  • Zlepšení fyzické kondice a kila dolů
  • Víc energie a času na koníčky
  • Čistou hlavu a zlepšení nálady
  • Lepší spánek
  • Větší uspokojení z mezilidských vztahů
  • …a třeba i vděčnou peněženku

Kam se obrátit, pokud měsíc na suchu nezvládnu?

Základní podporu lidem, kteří během února zjistí, že nedokáží vydržet “na suchu”, poskytuje Národní linka pro odvykání na bezplatném telefonním čísle 800 350 000.

Kromě informací pro účastníky akce je na webu www.suchejunor.cz možné najít také komplexní on-line test, který může poskytnout zájemcům další pohled na to, jak na tom s pitím jsou, a také kontakty na adiktologické poradny.

 

Podcast: Co o suchém únoru zjistila Šárka Málková?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář