Poporodní deprese zažívá až 15 % maminek

Ženská psychika přichází v době po porodu do rizikového období, může dojít k psychickým poruchám. Poporodní deprese a úzkosti se často mylně zaměňují s laktační psychózou, ta se však oproti nim vyskytuje jen zřídka.

Poporodní deprese zažívá až 15 % maminek. Z našeho průzkumu je patrné, že značná část žen nevyhledá odbornou pomoc, ačkoliv v případě existence specializovaného centra by ji vyhledala,“ říká Veronika Kubrichtová, zakladatelka organizace Úsměv mámy. „Ženy si své obtíže nerady přiznávají, nechtějí být považované za blázny, bojí se medikace. Psychická onemocnění se často podceňují, kvalitu života však ovlivňují stejně negativně, jako kterákoliv jiná choroba. Světový den duševního zdraví matek je skvělou příležitostí, jak na tuto skutečnost upozornit.“

Poporodní deprese je vážné onemocnění, které je třeba řešit. U nás ale bohužel chybí specializovaná péče a ženy se zkušeností s poporodní depresí či úzkostmi si pak často stěžují na nedostatek porozumění, málo informací a přehnaný důraz na léky.

Nezisková organizace Úsměv mámy pomáhá těm, které nejsou v mateřství šťastné. Ženám, kterým není do zpěvu nabízí povzbuzení a pomoc s překonáním překážek.  Jejím cílem je vybudovat centrum se systematickou péčí o maminky.

V zahraničí jsou už dostupné denní stacionáře nebo pobytové léčby, kde může být žena-maminka i s dítětem.

AUDIO rozhovor: Po porodu vám nemusí být do zpěvu, co se ptala odborníků Šárka Málková?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář