4 tipy, jak si vyčistit hlavu od starostí a zbavit se stresu

Usínáte s hlavou plnou starostí a sčítáním úkolů, které měly být hotové nejpozději včera? Pocity přepracovanosti, věčného nestíhání i emoční vyčerpání trápí čím dál tím více lidí. Přeřaďte na nižší rychlost a věnujte čas i duševní hygieně. Máme pro vás tipy, se kterými můžete začít hned.

Aktivní odpočinek

Najděte si fyzickou aktivitu, která vás baví a dělá vám dobře. Nemusíte zvedat činky v posilovně ani běhat maraton. Možností, jak aktivně odpočívat, je celá řada. Ať už vám dělá radost procházka se psem, kolečkové brusle nebo jóga. Věnujte těmto činnostem alespoň 30 minut několikrát týdně. Dobrá nálada a uvolnění na sebe nenechají dlouho čekat.

Zdravá zahálka

Máloco je pro člověka tak blahodárné, jako sladké nicnedělání. Stále více lidí zapomíná alespoň na chvílí vystoupit z nabitého každodenního rozvrhu a nechat své myšlenky běžet na volnoběh. Už v roce 1998 přitom americký neurolog Marcus Raichle svou studií v několika firmách prokázal, že chvilka zahálky prospívá kreativitě zaměstnanců, zvyšuje jejich výkonnost i nápaditost.

Naučte se vypnout

Svět se neustále zrychluje a my máme potřebu s ním neustále držet krok. K dispozici máme spoustu technologií, které nám šetří čas. Na druhou stranu se ale díky nim snažíme do jednoho dne vměstnat stále více činností, zkracujeme neproduktivní činnosti i dobu spánku. Ve finále jsme roztěkaní, ustaraní a nervózní. Odjeďte proto občas na výlet bez telefonu nebo si vytvořte pravidelnou „offline“ rutinu, například středeční posezení s přáteli, které nenaruší žádné povinnosti, neodkladné úkoly ani přesčasy v práci.

Snižte nároky na sebe

Cesta za spokojeností a rovnováhou začíná především ve snížení nároků na nás samotné. Nemusíte být neustále k dispozici, odpovídat na pracovní e-maily do hodiny a zvládat všechno svépomocí. Naučte se e-mailovou schránku kontrolovat jen v určité hodiny, vypínat telefon po konci pracovní doby a nechat si pomoci také od ostatních.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář