Proč bolí v krku i v létě?

Kvůli velkému teplu, na které je toto léto bohaté, se bolestem v krku vyhne málokdo. Při zahánění bolesti někdo si přikládá studený obklad, jiný se dopuje vitamínem C a kloktá sůl. Další si prolévá hrdlo cibulovým čajem. Dále se používají rozpustné pastilky nebo dezinfekční spreje.

Mnoho lidí se domnívá, že pastilky na bolest v krku jsou vlastně „tak trochu jiný bonbon“, který cucají, kdykoliv si vzpomenou. Je však nutné dodržovat předepsaný způsob dávkování a při přetrvávání obtíží,je třeba vyhledat lékaře.

Pastilky by měly ulevit rozbolavělému krku a to tlumením bolesti a zároveň by měly ničit jejího původce (bakterie nebo viry). Někdy je bolest v krku doprovázena nepříjemným pálením, doporučuje se nákup pastilek, které navíc tlumí dráždění a chladí.

Klimatizace

Neubráníme pohybu z klimatizovaných prostor do venkovního letního horka. Rychlá změna teploty může být pro tělo stresující. Je proto náchylné k mikrobiálnímu onemocnění. Vznik onemocnění, včetně krčních infekcí, je tak častější.

Nadměrné mluvení nahlas

V létě i mluvíme příliš hlasitě a příliš dlouho, např. při aktivitách na pláži, při živé hudbě na terase hotelu nebo při uvolňování napětí při adrenalinových sportech. Sliznice se tak stává vysušenou a podrážděnou. Dochází k bolestivému a nepříjemnému pocitu v krku.

 

Cestování

 

Kdekoli, kde se vyskytuje více lidí, jako např. v letadle, v autobuse nebo ve vlaku, je vyšší pravděpodobnost infekcí, včetně krčních. V cizině jsou lidé vystaveni vyššímu riziku styku s mikroby, vůči nimž nejsou odolní.

Běžné nachlazení

Jsme vystaveni mikrobům v situacích, kdy náš imunitní systém je oslaben jiným onemocněním, stresem, nevhodnou stravou nebo nedostatkem pohybu.

V létě je bolení v krku stejně nepříjemné jako v zimě. Může také přejít v závažnější infekci.

Angíny zdaleka nepatří k nemocem, které se nám v létě vyhnou obloukem. Naopak potkat nás mohou i na dovolené. Přecházet je, anebo léčit zmrzlinou, se však nemusí vyplatit. 

I v horkých dnech jsou ordinace lékařů plné lidí, které místo toho, aby si užívali slunce a leželi u vody, dohnalo nepříjemné bolení v krku.

Změny teplot a ledové nápoje

Klimatizace v budovách i v autech a s tím související prudké změny teplot. Ledové pití, které nás při vysokých teplotách příjemně ochladí, avšak našemu tělu neprospívá. To jsou hlavní letní nástrahy, které přispívají ke změnám na sliznicích a v krku. Výsledkem je, že jsou tak snadněji náchylnější k infekci.

AUDIO: Co v současné době řeší ve své ordinaci primář ORL oddělení Nemocnice na Homelce MUDr.Petr  Jirák.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář