Chcete mít své zdraví v kondici? Nezapomínejte na prevenci!

Většinu zdravotních problémů je tělo schopné samo vyřešit, pokud dostane pestrou a vyváženou stravu. Zdraví životní styl je nedílnou součástí a péče o vlastní zdraví je nejdůležitějším prvkem. Předcházejte s námi onemocněním a věnujte se sami sobě.

Vyvážená a zdravá strava

Jídelníček, který by seděl každému bohužel neexistuje. Každý si musí najít tu svou vlastní cestu, která mu bude plně vyhovovat, ať už s pomocí odborníka nebo s vlastní snahou. Přesto existují zásady, které nechybí v žádném kvalitním zdravém jídelníčku a můžete se jimi bez starostí řídit.

  • Nepodceňujte pitný režim. Dospělí by během dne měli vypít až 2 litry vody. Při fyzické aktivitě samozřejmě více. Do pitného režimu nemůžete počítat alkohol, kávu ani mléko.
  • Omezte konzumaci soli a cukru a hlídejte si jejich množství v potravinách. Sůl zadržuje nadbytečnou vodu v těle a zvyšuje krevní tlak. Samozřejmě lehké přisolení neuškodí, ale zde platí pravidlo „všeho s mírou.“
  • Jezte dostatek zeleniny a ovoce.
  • Pokud opravdu chcete jíst pečivo, pak pouze žitné nebo celozrnné.
  • Hlavní zdroje jsou bílkoviny a sacharidy.
  • S množstvím konzumace zdravých tuků to nepřehánějte, ale každý chod by je měl obsahovat.

Nevíte si rady, co zařadit do jaké kategorie?

  • Sacharidy – brambory, batáty, žito, oves, rýže, pohanka, jáhly, quinoa, ovoce
  • Bílkoviny – maso, mléčné výrobky, luštěniny, vejce, sójové produkty
  • Tuky – ořechy, semínka, avokádo, olivy, za studena lisované oleje

Choďte na preventivní prohlídky k lékaři

Nedostatek času nebo nepřítomnost zdravotních potíží není důvodem k vynechání prohlídky. Každý kvalitní lékař svým pacientům věnuje dostatek péče, proto i preventivní prohlídka může objevit případné onemocnění ještě dřív, než začne zlobit. Kromě klasické prohlídky u praktického lékaře by hlavně ženy neměly zapomenout na gynekologické prohlídky a mamografické vyšetření. Každá žena starší 45 let má nárok na bezplatné mamografické vyšetření jednou za dva roky. Kuřáci by neměli vynechat prohlídku na ORL kvůli prevenci proti rakovině a plicní vyšetření. Včasný nález může zachránit život!

Hýbejte se pravidelně

Každá profese má nějaký protiklad na naše zdraví. Je třeba ji vyvážit pravidelným pohybem. V dnešní době je velký výběr a každý si jistě najde aktivitu, která ho bude skutečně bavit. Někdo se rád vyřádí na skupinových lekcí kickboxů nebo crossfitu. Jiní dají přednost tanci nebo plavaní. Pokud se přeci jen nechcete tolik namáhat, pak se věnujte lehkým sportům jako turistika a cykloturistika. Pohyb na čerstvém vzduchu uleví nejen vašemu zdraví, ale i mysli. Příroda vás uvolní a načerpáte nové síly.

Důkladně relaxujte

Nikdy nebudete stoprocentně zdraví, pokud budete žít v neustálým stresu. Taková reakce tělo nadmíru přetěžuje a vždy je třeba důsledně odpočívat. Pokud někdo žije v permanentním stresu, nikdy to nevydrží dlouho. Dřív nebo později osoba zkolabuje. Je třeba těmto situacím předcházet. Klidný člověk reaguje úplně jinak ve stresových situací než ten, který je maximálně přetížený. Jak dosáhnout plného zdraví i na duši? Najděte si aktivitu, která vás bude naplňovat a nebudete myslet na nic jiného, než na to, co vám právě nabízí daný moment. Pro někoho je to sauna nebo plavání, jiní využívají dechová cvičení, masáže a meditace. Na formě odpočinku nezáleží, hlavní je, aby splnil účinek.

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář