Jak na depresi? Rozhovor s lékařkou MUDr. Jiřinou Kosovou z Psychiatrického centra
Splín a truchlivou náladu známe všichni. Ženy prý trpí depresí až dvakrát častěji než muži.
Smutná nálada, kterou nelze rozptýlit příjemnými činnostmi, nezájem o koníčky, pocit zvýšené únavy, snížená nebo zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku, neschopnost se soustředit, snížené sebevědomí, výčitky a myšlenky na sebevraždu…to už na vás možná útočí deprese.
Máte pocit, že na sobě právě dnes téměř všechny příznaky nalézáte, a tudíž máte naprosto jasnou depresi? Ještě chvilku počkejte, pravděpodobně jde jen o takzvanou „depku“, prostě obyčejnou blbou náladu, pod jejímž vlivem byste nejraději zalezli na věky věků domů nebo chodili kanály.
Pro stanovení diagnózy klinické deprese je ale potřeba, aby plné projevení depresivních symptomů trvalo aspoň dva týdny.
Nejde o vadu charakteru
Deprese je chronické, často celoživotní onemocnění. Nejde o nějakou slabost charakteru, ale o poruchu, kterou prostě pacient vůlí neovlivní. Naštěstí je však léčitelná, a to nejlépe kombinací léků a psychoterapie.
Jenže spoléhat se jen na léky taky nejde. U lehčích a středně těžkých poruch má prokázaný účinek psychoterapie, která pomáhá lépe zvládat obtížné životní situace. Takže jestli je vám hodně smutno, a už docela dlouho, nebojte se poradit s lékařem. Je to přece jeho práce!
AUDIO rozhovor: Proč to ženy mají těžší, to už se Šárka Málková ptá MUDr. Jiřiny Kosové z Psychiatrického centra Praha.