Kojení – dar pro život – právě probíhá český týden kojení

Kojit dítě alespoň do půl roku, je u nás spíše výjimka než pravidlo. Český týden kojení všem maminkám vzkazuje, že právě mateřské mléko je tím nejlepším dárkem dětem do života.

Za předčasné ukončení kojení může často neznalost. Kolem druhého a třetího měsíce věku u kojených dětí se totiž jejich růst zpomaluje v porovnání s dětmi nekojenými. Právě zavedení příkrmu v prvních měsících vede často k překrmování dítěte. Pokud matky vydrží výlučně kojit alespoň šest měsíců, udělají tak jedno z nejlepších preventivních opatření proti šíření dětské obezity. Mezi déle kojenými dětmi je méně obézních i dětí s nadváhou.

Týden kojení propaguje tento způsob výživy jako ekologický i ekonomický, kojící matky ušetří za umělou výživu. Mateřské mléko je jediným bezpečným zdrojem výživy pro děti, který je stále k dispozici.

Kojení chrání dítě před nemocemi, udržuje ho v blízkosti matky. Podle studií pociťují kojící matky méně stresu, méně trpí úzkostmi a depresemi.
Světová zdravotnická organizace doporučuje zahájit kojení co nejdříve po porodu, kojit alespoň šest měsíců výlučně a poté do dvou let nebo déle dítě kojit i přikrmovat.

AUDIO: Kojení je nejpřirozenější výživou dítěte, kojené děti netloustnou, co k tomu ještě říká lékařka Eva Kudlová z Ústavu hygieny a epidemiologie v Praze.

 

Pokud žena začne kojit své novorozeně do hodiny po porodu, sníží tak výrazně riziko, že dítě zemře během svých prvních 28 dní života. Většina žen i díky péči zdravotníků skutečně začne po porodu své děti kojit. Mateřské mléko je bezpečným zdrojem výživy pro děti a je stále k dispozici.

Je vědecky potvrzeno, že kojení chrání před zánětlivým onemocněním středního ucha, střev či dýchacích cest, snižuje také riziko celiakie a diabetu prvního i druhého typu. Má navíc příznivý vliv na IQ, krevní tlak a hladinu cholesterolu v dospělosti. A v neposlední řadě: mateřské mléko je zadarmo.

AUDIO: Podle předsedkyně Laktační ligy Anny Mydlilové je kojení nejlepší pro zdraví a vývoj dítěte.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář