Kouříte? Zaděláváte si na potíže s konečníkem

Pravidelné kouření klasických nebo elektronických cigaret i nahřívaného tabáku přispívá různou mírou ke vzniku závažných onemocnění, jako jsou např. nemoci kardiovaskulárního systému. Nikotin, který najdete ve všech tabákových výrobcích, ale způsobuje i dehydrataci, zpomaluje střevní peristaltiku a nepřímo přispívá k zácpě. Právě ta je velmi častou příčinou vzniku hemoroidálního onemocnění, které trápí podle odhadů 50–70 % populace1.

zdroj/Depositphotos

V České republice kouřil v roce 2022 každý čtvrtý člověk nějaký druh tabákové výrobku. Češi kouří převážně klasické cigarety. Stoupá sice podíl kuřáků elektronických cigaret, což je méně škodlivá varianta, ne však zdravá.2

Kouřím, jen když piju

Kouření přispívá ke vzniku potíží s hemoroidy nejen kvůli obsaženým složkám a jejich vlivu na organismus, ale i kvůli okolnostem. Z Národního výzkumu užívání tabáku a alkoholu v České republice z roku 2022 vyplynulo, že čím více a častěji člověk konzumuje alkohol, tím vykouří více cigaret.2 Dokonce někteří lidé kouří jen se sklenkou v ruce. Alkohol ale odvodňuje a stejně jako cigarety se tedy podílí na vzniku zácpy a nepřímo na zhoršení potíží s hemoroidy.

Funkcí těchto žilních pletení je spolu se svěračem uzavírat a utěsňovat konečník.  Problémy se mohou začít objevovat právě po časté zácpě (i průjmu), která vytlačuje hemoroidy ven z konečníku. „Hemoroidy mohou poté zvýšit svůj objem a během vyprazdňování i po něm způsobovat potíže typické pro hemoroidální onemocnění. Patří mezi ně svědění, pálení, řezání a otoky řitního otvoru, krvácení různé intenzity a někdy i bolest,“ jmenuje proktolog MUDr. Martin Kouda z Chimare clinic v Praze základní projevy problémů s hemoroidy.

Cigaretka na nervy

Hemoroidálním pletením příliš neprospívá ani stres. „Pokud je člověk v dlouhodobém zvýšeném stresu, má sevřený řitní otvor, a tím dochází ke zbytňování hemoroidálních pletení. Zvyšuje se tak riziko hemoroidálního onemocnění,“ říká proktolog MUDr. Martin Kouda. Je známo, že řada kuřáků sáhne po tabáku, když jsou ve stresu nebo nervózní. Na okamžik to možná pomůže, ale z dlouhodobého pohledu není ideální uvolňovat vnitřní napětí kouřením, které je jedním z faktorů zhoršující hemoroidální onemocnění.

Potíže s vyprázdněním

Nejlepším řešením je přestat kouřit, ale pokud vás trápí hemoroidální onemocnění, nebude to stačit. Cigarety potíže zhoršují, ale nenesou celou vinu. Léčba by měla být komplexní a nesoustředit se jen na jeden ovlivňující prvek.

Navštivte lékaře: Pokud odhodíte stud, není se při vyšetření čeho bát. Probíhá šetrně a nejčastěji se provádí neinvazivní a nebolestivé zákroky. Někdy postačí jen léky na zpevnění žilní (hemoroidální) stěny – venofarmaka, která může lékař předepsat. Doporučí vám i vhodné masti a čípky.   

Doplňujte vlákninu a tekutiny: Denně přijměte alespoň 2,5 litru tekutin. Kromě vody s pitným režimem pomohou neslazené čaje nebo polévky. Skvělé jsou zeleninové krémy, které dodají vlákninu a zahřejí. Velmi bohaté na vlákninu je i celozrnné pečivo, vločky, semínka a ořechy. 

Neseďte pořád na zadku: Při pohybu se hýbou i střeva, což umožňuje posun stravy. Šetrné k hemoroidům jsou turistika, běh, tanec, posilování bez dřepů, míčové sporty, jóga, pilates a mnoho dalších.   

Nechte si pomoci s odvykáním: Odvykání kouření může nýt náročné. Svěřte se do rukou odborníků, kteří vám tímto náročným procesem provedou. Na léčbu mnohdy přispívají i pojišťovny v rámci svých preventivních programů.  

 

Zdroje:
1. https://www.svl.cz/files/files/Doporucene-postupy/2020/DP-Hemoroidalni.pdf 

  1. https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/05/NAUTA_2022.pdf

Focus Agency

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář