Mužská neplodnost? Častou příčinou je varikokéla

S neplodností v Česku bojuje každý čtvrtý pár. Za neschopnost počít potomka mohou muži ve stejném procentu případů jako ženy. Častou příčinou jejich neplodnosti je tzv. varikokéla (rozšíření žil varlete), kterou je nutné operativně odstranit.

Neplodnost postihuje v Česku stále více mužů. Varikokéla, jako její častá příčina, je rozšíření žil varlete způsobující vedle bolestí také neplodnost či pokles hladiny mužských hormonů. Nejčastěji je způsobena vrozeným snížením kvality žilní stěny. Rozšíření žil varlete způsobuje zhoršení odtoku krve z varlat s mnoha důsledky. Mimo jiné zvyšuje teplotu varlat a tlak v jejich žilním systému. Tyto negativní vlivy vedou k poruchám tvorby spermií, ke snížení jejich počtu a ke zhoršení jejich kvality, které mohou vést až k neplodnosti.

Muži trpící varikokélu mohou pociťovat bolesti směřující od varlete do třísla. Typicky tyto bolesti doprovází namáhavé činnosti, sport, dlouhé stání nebo řízení automobilu. Poruchu je třeba operativně odstranit. Variant zákroku je několik, ovšem katetrizační ucpání není stoprocentní a obtíže se pak mohou vrátit. Laparoskopická operace v celkové anestezii zase zvyšuje riziko poranění střev či velkých cév při zavádění nástrojů. Maximálně bezpečným a spolehlivým zákrokem je mikrochirurgická operace varikokély vyžadující speciální operační mikroskop. „Tento mikroskop se nám podařilo získat.Tato metoda zabezpečuje nejvyšší šanci na přerušení všech rozšířených žil, vzhledem k operačnímu přístupu v blízkosti varlete,“ vysvětluje MUDr. Lukáš Bittner, urolog a sexuolog oddělení Andrologie na klinice ISCARE.

Mikrochirurgické provedení minimalizuje šanci na poškození přívodních cév varlete a nervů, což významně snižuje množství pooperační komplikací. Výkon probíhá v celkové anestezii, operační čas u jednostranné varikokély je kolem 60 minut. Při operaci dojde k vytažení semenného provazce nad úroveň kůže a k jeho otevření pod mikroskopem. Tepny, mízní cévy, nervy a chámovod jsou šetřeny, rozšířené žíly jsou podvázány a přerušeny. 5 hodin po zákroku je pacient monitorován a následně je schopen s doprovodem dospělé osoby opustit kliniku. Hospitalizace proto není nutná. Zlepšení parametrů spermiogramu po operaci varikokély nastává u 80 % pacientů.

AUDIO rozhovor: O varikokéle si povídala s odborníkem Šárka Málková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář