NEPLODNOST představuje velkou zátěž pro vztah


Neplodnost, která  postihuje až čtvrtinu párů, představuje obrovský komunikační problém a zátěž pro vztah. Stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů. Muži se se situací vyrovnávají hůře, velmi často neznají možnosti a způsoby odborného vyšetření.

„Zatímco ženy obvykle přesně vědí, co je čeká a jaká vyšetření podstoupí, muži obvykle tyto detaily neznají,“ říká MUDr. David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně. „Klíčovým vyšetřením u muže, je kromě pomoci sexuologa a genetického vyšetření, mikroskopické vyšetření spermatu, zvané spermiogram,“ upřesňuje lékař. Zjistí se, zda muži trpí nízkým počtem spermií, jejich nedostatečnou pohyblivostí, špatnou morfologií či vůbec nepřítomnosti spermií. Pro ženy je neplodnost daleko větší zátěží než pro muže. Ženy podstupují hormonální a ultrazvukové vyšetření, imunologické a genetická vyšetření nebo laparoskopii.

Neplodnost je krize, která nemá hranice

„Neplodnost představuje velkou zátěž pro vztah, ať už je jejím původcem kterýkoliv z partnerů. Nese s sebou pocit viny a dlouhodobý stres a nejistota jsou nejčastější příčinou rozchodu partnerů,“ vysvětluje psycholožka Markéta Rokytková. Na rozdíl od žen jsou muži méně ochotni o tomto problému mluvit a tím může žena získat pocit, že muži nejsou ochotni neplodnost řešit. Takové nedorozumění většinou přináší do vztahu konflikt. 

AUDIO: Neplodnost je zátěž pro vztah, k tomu se vyjádří psycholožka Markéta Rokytová.

 

IVF už přivedlo na svět desítky tisíc dětí

Jedna z metod asistované reprodukce – metoda IVF (in vitro fertilizace – oplodnění ve zkumavce) funguje v České republice od 80. let minulého století. Díky této metodě se narodila zhruba desítka dětí (první dítě ze zkumavky se narodilo v roce 1982 Brně). Ročně se díky IVF rodí u nás asi 5 000 dětí.

Jaká bude situace za 50 až 60 let?

Za posledních 25 let se počet spermií u mužů snížil o více než 60 %. Z původního množství 40 milionů spermií v roce 1990 dnes mají muži méně než 15 milionů spermií. Příčinou jsou civilizační faktory jako je životní styl, životní prostředí, stres, kouření nebo nemoci v dětství. Jistým problémem je rovněž odkládání plánování rodiny do vyššího věku.

AUDIO: David Rumpík, ředitel Kliniky reprodukční medicíny a gynekologie ve Zlíně nám řekne, která vyšetření čeká neplodný pár.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář