Novoroční předsevzetí mají smysl, jen musíte dodržovat určité zásady

Novoroční předsevzetí je každoroční odhodlání mnohých z nás. Sliby a touhy, díky kterým se snažíme zlepšit svůj život. Avšak málokdo ho dokáže zrealizovat a nezůstat pouze u řečí. Poradíme vám, jak překonat svou vůli a své předsevzetí bez jakýchkoliv problémů dodržet.

Předsevzetí by se dala rozdělit do dvou skupin. Na ta, která nám pomáhají buď odbourat určité zvyklosti jako je kouření anebo je zakořenit. Například začíst jíst zdravě nebo aktivně sportovat. Je mnoho pomůcek psychologie, které nám pomůžou změnit naše zvyky. Zvyšte své šance, aby vaše předsevzetí bylo úspěšné.

Naplánujte si to

Není nic horšího, než začít radikální změnu životního stylu bez důkladného promyšlení. Pokud chcete v novém roce zhubnout, pak si musíte promyslet postup. Kdy si vynahradíte čas na pravidelné cvičení, jaké sportovní centrum zvolíte, jaké potraviny jsou vhodné pro vás zdravý životní styl a mnoho dalších věcí. Zkuste si připravit seznam jídel na týden dopředu, obzvlášť pokud ve zdravé stravě ještě nejste zběhlý. Ušetří vám to čas i starosti, co si připravíte k večeři.

Jenže zde přichází první překážka, na které to mnoho lidí vzdá. Co když něco nevyjde podle vašeho plánu? Většina lidí se právě v tomto okamžiku vrátí do svého původního režimu. Zde platí pravidlo – náhoda přeje připraveným. Zkuste si vytvořit svůj vlastní seznam opatření, pokud vám něco ve vašem plánu selže. Najděte si náhradní fitness centrum ve vašem okolí. Potraviny nakupujte vždy i na druhý den, kdybyste nestihli dojít na další nákup. Pokud chcete přestat kouřit a nastane situace, která vás nutká dát si cigaretu, pak musíte udělat konkrétní krok bez ohledu na situaci, abyste tomu zabránili. Například pokud víte, že ve stresové situaci vám kromě cigarety pomůže si třeba zakřičet, pak to udělejte bez ohledu na situaci. Vaše zdraví a práce na vaší osobnosti je důležitější než to, co si zrovna myslí ostatní.

Vytvořte si systém

Ačkoliv novoroční předsevzetí bývá jeden konkrétní a zároveň zásadní cíl, přesto je dobré si vytvořit systém, jakým k němu dojdeme. Takto velký cíl často potřebuje čas, než k němu dojdeme. Tak je to například u hubnutí. Chce to vůli, píli a vytrvání než získáme postavu snů. Proto je dobré si nastavit systém menších cílů, díky kterým dojdeme k tomu hlavnímu. Zkuste se pravidelně každý měsíc změřit a zvážit. Možná výsledky neuvidíte hned na první pohled, přesto vás porovnání měření přesvědčí o opaku a dodá vám to motivaci a chuť pokračovat.

Řekněte o tom přátelům a rodině

Pokud to řeknete svým blízkým, tak budete mít i silnou oporu, která je také velmi důležitá. Zajisté vás všichni rádi podpoří v rozhodnutí, které pozitivně ovlivní vaše zdraví do budoucna. Lidé, kteří se svými plány podělí s rodinou a přáteli, mají větší šanci na úspěch. Je to už z důvodu zmíněné podpory, ale také z obav případného zklamání. Možná se smíříte s tím, že zklamete sebe, ale málokdo se smíří s tím, že zklame i své blízké.

 

Napsala Michaela Procházková

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář