Očkování: řada mýtů a zákeřný meningokok

Můžete být sebelepší rodič. Když ale přijde meningokok, může být všechno marné. Patří k nejzákeřnějším a nejzáludnějším vůbec. Přesto jsou mnohým z nás stále neznámá nebo je podceňujeme. Řeč je o invazivních meningokokových onemocněních, při kterých jde doslova o boj s časem. Ne vždy se navíc tento boj podaří vyhrát. Zákeřné nemoci ohrožují životy nás všech, nejvíc ale těch nejmenších.

Přesto je s očkováním spojena celá řada mýtů, které se podepisují na klesající proočkovanosti  a následně vyšší nemocnosti.

Pro výrobce i schvalovací orgány je přitom nejdůležitější zejména bezpečnost a snášenlivost vakcín. Podle předního českého epidemiologa a vakcinologa doc. MUDr. Igora Kohla, CSc.je škoda, že někteří lidé nečtou běžně dostupné a ověřené informace o složení vakcín a místo toho zbytečně podléhají nátlaku dezinformátorů.

„Každému pochybujícímu bych doporučil prostudovat příbalový leták, který podrobně informuje i o složení vakcín. Ideální je přečíst si ho ještě před návštěvou lékaře a připravit si na něj otázky. Leták je možné stáhnout ze stránek výrobce nebo z webu Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Příbalové letáky jsou připravované pro laickou veřejnost, takže by nikdo neměl mít problém porozumět jejich obsahu. Také bych rád zdůraznil, že při hledání informací o konkrétním typu vakcíny jsou právě příbalové letáky jediným zaručeným zdrojem informací. Snažte se vyvarovat internetu a online diskuzním fórům, kde jsou často uváděny neúplné nebo dokonce zavádějící informace.

Odmítači očkování podle Igora Kohla často argumentují třeba nebezpečností formaldehydu a hliníkových solí, které vakcíny obsahují. Přitom ale nemluví o tom, že jsou jejich neoddělitelnou složkou. Např. hliníkové soli slouží jako aktivní nosiče a zásobníky antigenů, které postupně uvolňují a jen díky tomu nedochází po očkování k prudkým reakcím. Je zdokumentován případ vývoje vakcíny bez hliníkových solí, kdy první naočkovaní skončili v nemocnici s těžkou anafylaktickou reakcí. Imunitní systém se s aplikací antigenů nenavázaných na depot v podobě hliníkových solí nedokázal vyrovnat.

AUDIO rozhovor: S docentem Igorem Kohlem o očkování natáčela Šárka Málková.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář