Co byste měli vědět o osteoporóze, ale zapomněli jste se zeptat

Osteoporóza způsobuje řídnutí kostí, které postupem času ztrácejí svou pevnost a pružnost.  Zlomeninu související s osteoporózou utrpí za svůj život 30-50 % žen. Nemoc se nevyhýbá ani mužům. Mezi preventivní opatření patří pravidelný pohyb, zdravá strava, ale také užívání volně prodejných originálních léků, které obsahují důležité látky pro prevenci osteoporózy – vápník, vitamín D a kostní minerály.

Slovo osteoporóza vzniklo složením dvou latinských slov: osteo – kost a porosis – prořídnutí.

Výskyt osteoporózy se neustále zvyšuje. „Důvodem je především zvyšující se věk populace, nedostatek pravidelného pohybu, snížený příjem vápníku, ale především vitamínu D do organismu,“ říká doc. MUDr. Václav Vyskočil, vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory.

Kost není mrtvá hmota

Celý život se v kosti odbourává stará kost a její poškozená struktura a zároveň se buduje z vápníku a dalších důležitých stavebních prvků struktura nová. Tento proces závisí na našem pohybu, stravě, zdraví a dalších faktorech.

Maximální množství kostní hmoty se může v těle vytvořit do 25-30 let. Po 30. roce věku vlivem stárnutí kostní hmoty pouze ubývá. Největšímu ohrožení jsou vystaveny ženy v přechodu a po něm. Ztrácí totiž ochranu poskytovanou ženskými pohlavními hormony estrogeny, které řídnutí kostí zpomalují.

Řídnutí kostí vede k jejich oslabení a vzniku zlomenin, především krčku kosti stehenní, předloktí nebo obratlů, a to i bez příčiny nebo následkem nepatrného úrazu. „Pád u pacienta s osteoporózou je příčinou 90 % všech zlomenin horního konce kosti stehenní. Vážné zlomeniny mohou dále vést až k trvalému postižení a invaliditě,“ uvádí doc. Vyskočil.

AUDIO: Jak o sebe dbát, abychom neměli potíže s osteoporózou, co užívat, jak se stravovat a žít?… na to odpovídá docent Václav Vyskočil, vedoucí Osteocentra FN Plzeň – Bory. Poslouchejte.

 

Zodpovědným přístupem ke svému zdraví můžeme řídnutí kostí výrazně zpomalit

Boj s osteoporózou je náročný. Kromě zdravé životosprávy a pravidelného pohybu můžeme přistoupit i k užívání různých léčivých přípravků. Patří mezi ně i volně prodejné tablety Caltrate PLUS. Toto originální léčivo přináší kombinaci sedmi složek důležitých pro prevenci osteoporózy. Obsahuje nejdůležitější kostní stavební kámen – vápník. Dále vitamín D, nezbytný pro vstřebávání vápníku ze střeva, a 5 důležitých kostních minerálů (hořčík, zinek, měď, mangan a bor), které všechny hrají zásadní roli v budování a obnově kostí a chrupavek, jejich pevnosti a pružnosti.

OTESTUJTE SE: MŮŽE SE OSTEOPORÓZA STÁT I VAŠÍM PROBLÉMEM?

  • Utrpěl/a jste někdy i po malém úrazu zlomeninu?
  • Užíváte po dlouhou dobu kortikoidy?
  • Máte štíhlou nebo malou postavu?
  • Vynechala vám někdy menstruace na dobu delší než půl roku?
  • Byl/a jste někdy ve svém životě upoután/a alespoň na několik týdnů na lůžko (úraz, nemoc)?
  • Strávíte denně na čerstvém vzduchu méně než 1 hodinu?
  • Děláte nějakou pravidelnou pohybovou aktivitu méně než 2x týdně?
  • Kouříte pravidelně?
  • Vypijete více než 3 šálky kávy denně?
  • Vypijete denně méně než 0,5 l mléka nebo sníte méně než 100 g polotučného sýra?

Jestliže na 3 a více otázek odpovíte ANO, potom i vám hrozí riziko osteoporózy. Zamyslete se nad svým každodenním příjmem vápníku i dalších důležitých prvků a případně zvažte konzultaci tohoto problému se svým lékařem.

AUDIO: Naslouchá svému tělu herečka Chantal Poullain? Dokázala totiž dvakrát odvrátit zákeřnou chorobu. Chodí i na preventivní vyšetření. Představíme Vám i léčivý přípravek pro posílení kostí. Poslouchejte

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář