Pandemie koronaviru zásadně mění infekční lékařství u nás

Probíhající koronavirová epidemie ukázala, že hrozba infekčních nemocí je trvalá a je nutné s ní stále počítat. Obor infekčního lékařství v době pandemie obstál.

 „Jednoznačně se ukázalo, že státu se vyplatí do tohoto oboru investovat a pomoci prosadit změny, které infektologové navrhují v organizační oblasti“, řekl doc. MUDr. Stanislav Plíšek, Ph.D., předseda SIL ČLS JEP a přednosta Kliniky infekčních nemocí FN a LF UK v Hradci Králové. V souvislosti s širokou paletou použitelných antibiotik a se zvyšující se dostupností vakcín proti různým patogenním mikroorganismům vznikl u mnoha laiků i zdravotníků dojem, že problematika infekčních nemocí je již málo významná a není potřeba obor infekčního lékařství dále rozvíjet. “Opak je pravdou, infekční nemoci tu byly, jsou a budou. Jsou součástí našeho života, tak je to v přírodě zařízeno. Musíme se naučit s nimi žít“, komentuje současnou situaci prof. MUDr. Jiří Beneš, CSc., přednosta Kliniky infekčních, tropických a parazitárních nemocí 3. LF UK a Nemocnice Na Bulovce.

V ČR přibývá nakažených novým koronavirem. Lékaři zdůrazňují, že izolační lůžka jsou potřeba ale i pro pacienty s dalšími infekčními chorobami.

Člověk s covidem u nás nakazí více než jednoho dalšího. Reprodukční číslo stoupá

V roce 1990 měla infekční oddělení v republice 4015 lůžek. Na 100 tisíc obyvatel jich tak připadalo 40. Letos je míst 1023, tedy deset na 100 tisíc obyvatel. Za optimální hranici SIL nyní považuje 15 izolačních lůžek na 100.000 lidí, tedy celkem 1500. Přesto přibývá třeba případů, kdy lidé nereagují na léky, mohou být infekční a měli by být izolováni od ostatních pacientů.

Infekční lůžka tvoří 1,4 procenta lůžkového fondu. Podíl i počet se snižoval postupně. V polovině 90. let bylo v ČR na infekčních pracovištích míst 2395, v roce 2007 pak 1494.

Vzniknout by měl soubor lůžek, která by se v případě potřeby vyčlenila jako izolační. Měla by být i v nemocnicích, v nichž infekční oddělení není. Ve větších nemocnicích by měl začít působit infektolog, doporučuje společnost.

Poučením z nynější epidemie by mělo být posílení infekčních klinik a případný vznik pozic infektologů. Tyto kapacity jsou potřeba nejen pro řešení koronavirové krize.Objevují  se nové nemoci a řada dřívějších infekčních chorob se vrací.

 

PODCAST: Co se od odborníků dozvěděla Šárka Málková?

foto: pixabay.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář