Umíme poskytnout první pomoc?

Znalosti Čechů o první pomoci jsou zastaralé, ukázal průzkum společnosti Zentivy. Lidé mají strach, nevěří si nebo se nechtějí od nemocného nakazit. Odborníci doporučují mít základy první pomoci už v dětství. Probíhají kurzy, na nichž záchranáři učí první pomoc prvňáky. Zatím proškolili 1876 dětí.

Přímou zkušenost se záchranou člověka má u nás přes 20 procent lidí. „Z průzkumu, který jsme provedli, vyplynulo, že 82 procent lidí má strach, že pomoc nezvládnou a pacient zemře. 63 procent dotazovaných také přiznalo obavy, že se od pacienta sami nakazí,“ přibližuje výsledky výzkumu Libor Kytýr, ředitel komunikace v Zentivě.
Záchranáři veřejnost uklidňují. „S případy, kdy by laik svojí pomocí pacientovi výrazně ublížil, se v praxi nesetkáváme,“ uvádí ředitel Zdravotnické záchranné služby (ZZS) Středočeského kraje Martin Houdek. Je možné, že pomáhající při resuscitaci zláme pacientovi žebro, ovšem za cenu záchrany života.

Lidé si nevěří
I přes silné obavy by se většina lidí postavila k záchraně člověka čelem. Většina Čechů by se snažila první pomoc poskytnout..
A jak to potom vypadá ve skutečnosti? Lidé, kteří se do kritické situace již dostali, se podle svých slov o záchranu v naprosté většině případů pokusili. Pouhé 1 procento dotazovaných přiznává, že pomoc neposkytli, ani nezavolali záchranku. „Pokud člověk třeba na ulici potřebuje resuscitaci, je ve většině případů odkázán na pomoc kolemjdoucích. Mozek totiž vydrží bez kyslíku pouze tři až pět minut. A sanita přijíždí zhruba po deseti minutách od zavolání,“ upozorňuje Martin Houdek. Čím více lidí tedy ví, jak poskytnout první pomoc, tím lépe.

 

AUDIO: Umíme poskytnout první pomoc? k tomu se vyjádří Dana Pavlousková za společnosti Zentiva.

 

Děti vědí mnohdy víc
I proto spustila Zentiva loni na podzim nový projekt, v němž učí prvňáčky základy první pomoci. Odborným garantem je jí právě ZZS Středočeského kraje, partnerem výuky se stal ŠIK (Školní informační kanál), jehož prostřednictvím jsou realizovány vzdělávací video spoty vysílané na základních školách.
„Malé děti se rychle učí a základy první pomoci si dobře pamatují. Navíc nejsou zatížené starými pravidly jako většina dospělých,“ vysvětluje Martin Houdek, proč je výuka dětí důležitá. „Pravidla první pomoci se před lety změnila, a to docela výrazně,“ připomíná Martin Houdek. „Nově už se například nezjišťuje tep, minulostí je i dýchání z úst do úst.“
Takže dospělí, kteří se se základy první pomoci setkali naposledy jako děti, mají co dohánět. Ve věku nad 25 let si základy první pomoci připomíná jen deset procent spoluobčanů.
Pokud by Češi informace o první pomoci potřebovali, hledali by je na internetu popřípadě u lékaře.

AUDIO: Vítají záchranáři nový projekt pro prvňáčky o první pomoci?

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář