Rakovina hlavy a krku ohrožuje nejvíce kuřáky

Mezinárodní nekuřácký den připadá na 3. čtvrtek v listopadu a Česká koalice proti tabáku, o.s. zvolila pro letošní rok téma „Jak předcházet rakovině hlavy a krku“.  Rakovinou hlavy a krku jsou totiž ohroženi nejvíce právě kuřáci. K tomuto dni bude pro dospělé, ale i pro stále více kouřící mládež na pražském Náměstí Republiky od ranních hodin připraven informační stánek. Kuřáci  si tak v centru metropole mohou  nechat zdarma změřit hladinu oxidu uhelnatého ve vydechovaném vzduchu a poradit se v otázkách odvykání kouření a prevence rakoviny.

Nejen kuřáci by si totiž měli připomenout, že cigaretový kouř, který je klasifikován jako rakovinotvorná látka nejvyšší nebezpečnosti, obsahuje více než 60 rakovinotvorných látek. V České republice umírají v důsledku pasivního kouření každoročně přibližně 3 000 lidí a nejvíce  jsou  ohroženy děti, jejichž organizmus je na složky tabákového kouře velmi citlivý.

Jediným typem rakoviny, který se člověku  hned v souvislosti s kouřením vybaví, je rakovina plic. Avšak již méně se hovoří o riziku vzniku nádorů v oblasti hlavy a krku.  Těchto nádorů v posledním desetiletí na celém světě dramaticky přibývá, a to zejména u žen. Výskyt nových případů nádorů oblasti hlavy a krku se na celém světě odhaduje na 363 000 případů ročně, přičemž počet úmrtí činí 200 000 za rok. V České republice se diagnostikuje asi  1 150 případů ročně a 650 lidí s tímto onemocněním každý rok zemře (tj. zhruba tolik jako u karcinomu děložního hrdla).

Je důležité věnovat zvýšenou pozornot příznakům. Nejběžnějšími příznaky jsou bulky na krku, bolest při polykání, chrapot a změny hlasu, ale také trvale ucpaný nos či bolest v uchu.

Více na www.rakovinahlavyakrku.cz.

Napsat komentář