Desatero rizik při zimních sportech dětí

Lyžařská sezóna je v plném proudu. Pakliže vyrážíte na hory se svými dětmi, tak si přečtěte toto desatero, abyste si s nimi zimní radovánky na sněhu užili bez komplikací.

  1. Používání helmy – prevence otřesu mozku, poranění lebky – vhodné při všech zimních sportech (nejen lyžování, ale i sáňkování, snowboarding, bruslení…).
  2. Používání  chráničů kolen a loktů při bruslení  je prevencí nejen zlomenin bérce, předloktí, zápěstí, ale i zhmožděnin kloubů a měkkých tkání, protože někdy zhmožděnina bolí více než zlomenina.
  3. Důsledně nosit v zimě rukavice jako prevenci prochlazení prstů, dále jako prevenci vážných úrazů rukou při bruslení, lyžování i sáňkování, protože při přejetí prstíků bruslí může dojít až k jejich amputaci.
  4. Používání kvalitního zimního oblečení děti je chrání před prochlazením i možností vzniku omrzlin. Speciální oblečení z tkanin s membránou odvádí pot, nezpůsobuje promočení spodního prádla. Prochladlé zpocené spodní prádlo může způsobit prochlazení celého organizmu.
  5. Před každou sezónou je nutné seřídit dětem lyžařské vázání v odborném servisu – mění se výška i hmotnost dítěte.
  6. Kvalitní sportovní vybavení pro všechny druhy zimních sportů zvyšuje nejen příjemné zážitky, ale i bezpečnost dětí při provozování těchto sportů. Nedoporučuje se příliš šetřit  na kvalitě vybavení (cena). Často se vyplatí zakoupit v bazaru kvalitní starší vybavení, než pořizovat novou méně kvalitní výbavu.
  7. Při lyžování dodržovat pravidla bezpečného lyžování na sjezdovkách – děti potřebují zvýšený dohled. Rodiče by měli instruovat své děti a vést je osobním příkladem k bezpečnému chování na svazích. I při ostatních zimních sportech je zapotřebí uplatnit pravidla bezpečnosti a ohleduplnosti.
  8. Velké riziko úrazů hrozí dětem např. při používání lyžařských vleků (nastupování, vystupování z vleku, podjíždění vleků). Pří jízdě na lyžích nebo snowboardech hrozí úraz při jízdě blízko chránící sítě, nebo v okolí sloupů a stromů.
  9. Nezanedbatelné riziko může hrozit dětské kůži, pokud nepoužíváte mastné opalovací přípravky na kůži obličeje a rtů.
  10. Dodržování pitného režimu (dostatek teplých tekutin) chrání organizmus před vyčerpáním a prochladnutím při delším pobytu venku. Dětský organizmus obsahuje větší procento vody, proto jsou děti náchylnější k poruchám vzniklým většími ztrátami tekutin pocením nebo vylučování kůží volných částí těla (hlava, ruce).

 

MUDr. Hana Jarošová; primářka z Centra léčebné rehabilitace Revmatologického ústavu s atestací z FBRL.. Více na www.revma.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář