Rozhovor: Český den proti rakovině již zítra

Ve středu 16. května vyjdou do ulic v celé republice dvojice dobrovolníků ve žlutých tričkách, aby nabízeli tradiční žlutou kytičku s letošní vínovou stužkou. Liga proti rakovině Praha v rámci sbírky Český den proti rakovině také cílí na veřejnost informační kampaní. Ke každé kytičce dostane dárce letáček s informací o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku.

S předsedkyní LPR onkoložkou Michaelou Fridrichovou hovořila Šárka Málková.

 

SBÍRKA V ČÍSLECH:

14 500         dobrovolníků ve žlutých tričkách

980 000         kytiček s vínovou stužkou a letáčků o prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku

7 250           pokladních vaků, které po sbírce zpracovává Česká pošta

1 200           míst v celé České republice, ve všech krajích i okresech

1 530          balíčků s materiálem ke sbírce zdarma rozvezených firmou Geis

1 050           spolupracujících subjektů (222 středních škol, 285 základních škol, 58 sdružení onkologických pacientů (kolektivních členů Ligy), 65 skautských oddílů, 63 pionýrských skupin, 107 místních organizací Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska, 36 místních knihoven, 23 základních organizací ČSŽ, 21 oblastních spolků ČČK, 65 jednotlivců, 116 ostatních (obce, firmy, MŠ…)

15 000         sušenek pro každého dobrovolníka zdarma poskytnutých firmou Emco

MOBILNÍ APLIKACE A E-KYTIČKA

Pomocníkem pří sbírce se stala mobilní aplikace DEN PROTI RAKOVINĚ, která umožňuje dobrovolníkům být vidět pro zájemce o kytičku a naopak zájemcům najít si nejbližšího prodejce. Vedle toho aplikace poskytuje možnost získání elektronické kytičky prostřednictvím zaslání dárcovské SMS. Letošní novinkou je preventivní kalendář, který uživatele informuje o všech možnostech preventivních prohlídek, na které má nárok. 

JAK PŘISPĚT?

  • Koupí kytičky za minimální cenu 20 Kč
  • Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS KVET 30 nebo 60 nebo 90, Liga podle zvolené částky obdrží 29, 59, případně 89 Kč. (Více na darcovskasms.cz)
  • Zasláním finančního daru na sbírkový účet 65 000 65/0300

CELODENNÍ PROGRAM VE ŽLUTÉM STANU 9-19 h

V den sbírky bude v horní části Václavského náměstí stát již tradičně žlutý stan Ligy, kde je možné s jistotou koupit kytičku. Ty budou mezi ostatními dobrovolníky nabízet například i Heidi Janků, Martin Dejdar či Taťána Míková.  V bohatém doprovodném programu vystoupí mnoho zpěváků, pěveckých sborů i tanečníků, např. Vladimír Hron, Heidi, Sestry Havelkovy, program zakončí Jaroslav Uhlíř.

Všem zájemcům budou v improvizovaných „ordinacích“ od 12 do 18 hodin k dispozici ke konzultacím lékaři – onkolog a dermatolog.

TÉMA SBÍRKY – RAKOVINA TLUSTÉHO STŘEVA A KONEČNÍKU

             Informační kampaň k rakovině tlustého střeva a konečníku v rámci květnové sbírky zvolila Liga již potřetí. Důvodem je stále vysoké číslo nově diagnostikovaných případů ročně, které se pohybuje okolo 8 000. Skutečnost, že úmrtnost na toto onemocnění trvale klesá, je pozitivní zprávou, přesto předsedkyně Ligy proti rakovině Praha MUDr. Michaela Fridrichová vidí možnosti zlepšení situace. „Tak jako u převážné většiny nádorových onemocnění, i u rakoviny tlustého střeva a konečníku úspěch léčby závisí na časné diagnóze nemoci. K vyhledávání raných stádií a dokonce i prekancerózních stavů slouží preventivní vyšetření na skryté krvácení, případně kolonoskopie. Současná situace je však taková, že skríningu se účastní pouze jedna třetina uvažované populace. Liga proti rakovině věří, že informace z letáčků, které se dárcům při sbírce rozdávají, dopadnou na úrodnou půdu.“  

K ČEMU SLOUŽÍ VÝNOS SBÍRKY?                                                                                      

Vybrané peníze za prodej kytiček, za zaslané DMS a dary na účet slouží k financování tří základních dlouhodobých programů:                                                                

Nádorová prevence

– Podpora kvality života onkologických pacientů  

Podpora onkologického výzkumu, kvalita výuky a dotace na instrumentální dovybavení onkologických pracovišť  

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář