Růstová porucha? Je nutné ji podchytit včas

Rodiče by si měli pohlídat, aby jejich dítě nezůstalo drobné navždy. Až 5 procent dětí u nás trpí závažnou poruchou růstu. Čím dřív ji rodiče odhalí, tím větší šanci má jejich potomek, aby dorostl do běžné výšky.

 

U růstových poruch je opravdu nutné začít s léčbou, co nejdřív

 

Jen tak mají děti s některými poruchami možnost vyrůst do běžné výšky. Růst se u dětí podporuje růstovým hormonem. Ten se nasazuje ideálně v předškolním věku. Čím dřív se léčba zahájí, tím výš mohou děti vyrůst. V minulosti se stávalo, že děti přicházely až v pubertě. To už je ale léčba komplikovanější.

 

Pokud mají rodiče pocit, že dítě nedosahuje výšky svých vrstevníků, mohou se obrátit na pediatrické centrum pro léčbu růstovým hormonem. V České republice je těchto center 10.

 

Jak problém odhalit – růstový graf napoví

 

Nejčastěji se poruchy růstu projevují tím, že dítě v růstovém grafu klesá o více než jedno pásmo, nebo že kleslo pod dolní hranici růstového grafu (pod čáru, které říkáme 3. percentil). Růstový graf proto nejlépe napoví, zda se dítě vyvíjí úměrně svému věku podobně jako jeho vrstevníci. Růstový graf je snadno dostupný na internetu, důležité je stáhnout si růstový graf českých dětí – růst dětí se v jednotlivých zemích a v různých etnicích může lišit.

 

Základem je správná strava

 

Dětem škodí například přísná vegetariánská strava, ve které chybí kvalitní živočišné bílkoviny, železo a vápník. Železo a vápník lze nahradit tabletami, kvalitní bílkoviny z masa, mléka a vajec ovšem plnohodnotně nahradit nelze. Na růst dítěte má nepříznivý vliv rizikové chování matek během těhotenství – alkohol, kouření nebo užívání drog.

 

Na koho se obrátit

 

Konzultujte růst dítěte u praktického dětského lékaře, který v případě potřeby doporučí vyšetření na dětské endokrinologii. Ta se zabývá diagnózou a léčbou poruch růstu a vývoje dětí a jiných hormonálních poruch.

 

AUDIO: Dá se úspěšně pomoci dětem s poruchami růstu, to už poví endokrinoložka Ivana Čermáková z Endokrinologického  ústavu Praha.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář