Sezení je pro páteř tou nejnamáhavější činností.


Většina z nás tráví vsedě i více než 10 hodin denně – počítač, kancelář, škola, auto, sezení doma u televize, atd. Na takový „nápor“ nebylo lidské tělo stvořeno a páteř, svalový korzet i oběhový systém značně trpí. Málokdo ví, že v pasivní sedavé poloze je také narušen oběh lipázy, enzymu, který štěpí tuky. Výzkumy dokázaly, že lidé se sedavým zaměstnáním trpí 2 -3x častěji obezitou, poruchou štítné žlázy nebo cukrovkou.

Sezením na špatné židli vážně hazardujete se zdravím!

V roce 2007 vzniklo v Praze Centrum zdravého sezení, které si vzalo za cíl naučit Čechy zdravému sezení, předcházet bolestem páteře, zvyšovat pohodlí pří práci a eliminovat únavu z dlouhého sezení. Podle českého pracovního práva máte dokonce po každých 2 hodinách sezení právo na minutovou odpočinkovou pauzu. Málokterý ze zaměstnavatelů toto právo aktivně sleduje a podporuje.

Sedavý způsob života je nebezpečný ze 3 důvodů:
1) Vsedě je páteř strnule ohnutá v nevhodné pozici, která zatěžuje meziobratlové ploténky i svaly, což vede nejen k bolesti, ale dokonce k trvalé degeneraci a deformaci páteře a pohybového aparátu.

2) Při dlouhodobém sezení je díky nečinnosti narušen oběhový systém, dýchání i trávení a může tak docházek ke komplikovaným zdravotním problémům celého systému.

3) Ve stoje se aktivují hluboké stabilizační svaly, které páteř drží vzpřímenou, a proto na meziobratlové ploténky není vyvíjen tak velký tlak, jako když sedíme a celá váha horní
poloviny těla je zatěžuje.

Graf zátěže na páteř a meziobratlové ploténky vleže, vsedě a ve stoje. Zdroj: Centrum zdravého sezení                    

AUDIO rozhovor s Adamem Zaydlarem z Centra zdravého sezení

Kolik času trávíte sezením?

Při pěti pracovních dnech a osmi hodinách prosedíme průměrně 1664 hodin za rok! Výběr vhodné pracovní židle a ergonomicky správně nastavené pracovní místo by pro Vás mělo být prioritou.

Dle posledního průzkumu Ústavu zdravotnických informací a statistiky jsou chronické bolesti zad v oblasti bederní páteře, kříže a krční páteře překvapivě nejčastějším chronickým onemocněním, kterým trpí téměř každý druhý Čech (47,6 % populace).

A jak bylo zjištěno, s věkem četnost těchto problémů stoupá. Proto je dobré začít s prevencí co nejdříve, ideálně již u dětí se zahájením školní docházky. Pro děti jsou vhodné dětské zdravotní židle.

„Jak a na čem sedíte, jak máte nastaven monitor a klávesnici, by pro každého mělo být první úkolem, který budete v práci řešit.“, říká Bc. Martin Trávník, hlavní fyzioterapeut z Centra zdravých zad. I když se tahle rada může zdát hodně naivní, pan Trávník mluví z praxe. „Upravit si výšku područek nebo monitoru jen o 1 cm, může být pro Vaše zdraví zásadní.“ Lékaři obecně nedoporučují sedět déle než 4 hodiny v kuse, na rehabilitačním míči dokonce jen 2 hodiny denně.  Přesto je podle nich právě dynamické sezení vycházející z balancování na míči klíčem ke zdravým zádům bez přetěžování beder, trapéz a krční páteře.

Dopřejte si zdravý pohyb, dopřejte si zdravé sezení

Být v pohybu a cvičit můžete i vsedě ve vaší kanceláři. Celou pracovní dobu. Na principu dynamického sezení funguje zdravotní židle s pohyblivým sedákem na pružině SpinaliS, která dokáže nejen předejít vážným problémům, ale i ulevit od bolesti lidem, kteří již problémy mají. „Pohyblivý sedák zajišťuje optimální, tedy správné držení těla při sedu, a to pomocí podvědomé a přirozené práce našich vlastních svalů.“, vysvětluje Adam Zaydlar z Centra zdravého sezení. I miniaturní balancování a vyvažování mění pasivní sezení na aktivní pohyb svalů v oblasti zad, beder a břicha. Svaly jsou díky tomu účinně zpevňovány. U ergonomických židlí bez pohyblivého sedáku je problém především v tom, že pouze více či méně zdařile napomáhají tělu pasivně sedět ve správné poloze, místo aby se mobilizovalo, a svaly nadále ochabují.

Více o zdravém sezení včetně názorů ortopedů, pediatrů a fyzioterapeutů naleznete na www.zdravotni-zidle.cz.

SHRNUTÍ:

Kolik dní/hodin trávíte ročně na židli? Kolik času je to za celý aktivní život? Může výběr vhodné židle něco změnit?

PRŮMĚRNÝ ROK                             52 TÝDNŮ                                          365 DNÍ                                8 760 HODIN

3 hodiny / den                                 52 TÝDNŮ                           260 PRACOVNÍCH DNÍ                  780 HODIN

8 hodin / den                                    52 TÝDNŮ                           260 PRACOVNÍCH DNÍ                  2 080 HODIN

12 hodin / den                                 52 TÝDNŮ                           260 PRACOVNÍCH DNÍ                  3 120 HODIN


 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář