Srdce v ohrožení! Dejte si pozor na zvýšený cholesterol

Vánoce, svátky obžerství, se blíží! Právě během nich se mnoho z nás přestane hlídat. Tučná jídla v kombinaci s nemalým množstvím alkoholu se pak můžou nepěkně podepsat nejen na naší figuře, ale i na hladině cholesterolu. Tu má mimochodem běžně zvýšenou 7 z 10 dospělých Čechů[1], což představuje obrovské riziko pro zdraví. Konkrétně pro srdce a cévy. Proto je nejvyšší čas začít bít na poplach a s cholesterolem něco udělat!

foto / Shuterstock

Nejdřív si ale řekneme, jak se nám vlastně dostává do těla. Jsou dvě cesty. Tělo si ho jednak vytváří samo a pak mu ho také dodáváme v jídle. Cholesterol obsahují potraviny živočišného původu a platí tu rovnítko, čím víc jich konzumujeme, tím víc cholesterolu si do těla pumpujeme. Pokud je ho větší množství, než s jakým si náš organismus dokáže poradit, začne se usazovat v cévách. Tím dojde k omezení průtoku krve a pak už je to jen otázkou času, kdy se dostaví závažnější potíže. Mnohdy mohou mít i fatální důsledky v podobě infarktu či mrtvice.

Cholesterol je potřeba mít pod kontrolou

Vysoký cholesterol se už dávno netýká jen starší generace. Dnes může překvapit i třicátníky. Stává se totiž civilizační hrozbou. Na svědomí ho má především náš současný životní styl, sedavé zaměstnání, nedostatek pohybu, nezdravá strava a stres. Jak konkrétně na tom jsme, odhalí výsledky rozboru krve v laboratoři. Ukáže-li se, že je hladina cholesterolu zvýšená, nemá smysl na nic čekat. Do boje se musíme pustit hned! První, co bude potřeba změnit, je jídelníček. Pryč půjdou tučná jídla, sladkosti a alkohol. Místo nich se na talíři objeví více ovoce a zeleniny. A pak je tu pohyb. Při něm je potřeba mít na paměti, že každé shozené kilo z těch co máme navíc, prospěje nejen nám, ale i našemu srdci.

Léky, nebo postačí pomoc z přírody?

To se bude odvíjet od toho, jak dopadnou výsledky testů. Pokud je hladina příliš vysoká, nejspíš to bez léků nepůjde. Ty sice cholesterol sníží, ale někdy mohou mít nepříjemné vedlejší účinky a jakmile se jednou začnou užívat, už je nelze vysadit. Ovšem pokud je hladina jen mírně zvýšená nebo hraniční, nabízí se jiná možnost a to doplněk stravy Naturevia Vegapure Cardio, který obsahuje rostlinné steroly. To jsou v současnosti zatím jediné přírodní látky doporučované lékaři se skutečně prokázaným účinkem na snížení cholesterolu. Rostlinné steroly mají unikátní vlastnost, snižují totiž vstřebávání cholesterolu ze střev a brání mu, aby se dostal dále do krve a ucpával cévy. A to jak cholesterolu ze stravy, tak i toho, který si naše tělo samo vytváří. Nevstřebaný cholesterol je pak z těla jednoduše vyloučen. Účinek rostlinných sterolů je však závislý na jejich množství. Jestli chcete místo hromady kapslí užívat jen jednu či dvě denně, porovnejte si potřebné dávkování různých produktů nabízených na trhu. Třeba právě zmiňovaný přípravek Vegapure Cardio obsahuje v jedné kapsli 800 mg rostlinných sterolů, což je takové množství, jako kdybychom za den snědli třeba 210 mrkví. Takže pro snížení hladiny cholesterolu stačí pouze dvě kapsle denně.

Činnost srdce podpoří koenzym

Ovšem rostlinné steroly nejsou jedinou možností, jak můžeme pomoct svému srdci. K tomu, aby stále bilo jako zvon, přispěje koenzym Q10. Jde o životně důležitou látku, která se zařazuje k vitaminům, přirozeně se vyskytuje v buněčných mitochondriích a má klíčovou roli při tvorbě energie a při prevenci buněčné degradace. Sáhnout můžete například po přípravku Naturevia Koenzym Q10 Cardio, jehož jedna kapsle obsahuje extra silnou dávku vysoce kvalitního koenzymu Q10, selenu a vitaminů B1 a E, které společně pomáhají odstraňovat volné radikály, ochraňují buňky před poškozením a zbrzdí stárnutí.

Lepší zdraví i pocit

I když to zní náročně, opak je pravdou. Užívání rostlinných sterolů, lehčí strava v kombinaci s pohybem pomůže snížit hladinu cholesterolu, ale také se díky zdravějšímu stylu života budeme cítit výrazně lépe. Takže ten boj nakonec nebude tak náročný a těžký. Navíc máme dobrý důvod do něj dát všechno. V sázce je totiž náš vlastní život. Kardiovaskulární choroby, které vysoký cholesterol způsobuje, jsou druhou nejčastější příčinou úmrtí v Česku. Proto bychom měli udělat vše pro to, abychom tyto statistiky ještě víc nezhoršili!

[1] CÍFKOVÁ, Renata. 30-year trends in major cardiovascular risk factors in the Czech population, Czech MONICA and Czech post-MONICA, 1985 – 2016/17 [online]. May 11, 2020 [cit. 15. 3. 2021].

Dostupné z: https://doi.org/10.1371/journal.pone.0232845

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář