Jak vyzrát nad krizí středního věku?

Víte, že skoro každý člověk prožije v životě dvě puberty? Jednu v mládí a druhou ve středním věku! Jak proplout krizí středního věku a neutopit se v ní?

 

Krize je podle odborníků náročné období jedince mezi 35 a 50 lety, a k jeho překonání neexistuje univerzální návod.

 

Český psychiatr Petr Hrubeš s oblibou tvrdí, že po čtyřicítce začíná život na dobu určitou.

 

Vaši vrstevníci vám připadají nudní, máte pocit, že to hezké už jste prožili, a naopak kolik plánů z mládí se vám nepovedlo naplnit, a každou bolístku si vykládáte jako začátek smrtelné choroby. Krize středního věku poznamená život mnohým lidem, často jim totiž také chybí nějaká motivace, koníček.

 

Ženy prý zvládají krizi lépe, než muži. Často se během ní potýkáme s nejrůznějšími typy potíží, úzkostmi, depresí či vztahovými problémy.

 

Alkohol krátkodobě (v řádu hodin) může poskytnout úlevu, ale není prostředkem, jak „zvládnout“ krizi středního věku. Pravidelné pití může prohloubit závislost na alkoholu!

 

Správnou volbou je konzultace, resp. léčba u psychiatra nebo psychologa. Ten může nabídnout skutečnou léčbu: psychoterapii, antidepresiva.

 

jak tedy nad krizí zvítězit!

 

1.Žijte stejným způsobem a stejně intenzivně jako dřív, vsaďte na to, že krizi porazíte nebo časem sama odejde.

 

2. Jděte stejným směrem, ale zvolněte tempo a zmírněte nároky. Přizpůsobte novému tempu životní hodnoty a cíle, dejte přednost prožitkům (koníčkům) před výkonností.

 

3. Využijte druhé poloviny života jako příležitosti k radikální změně, ať už povahy konkrétní (změna profese, rodinných poměrů, realizace odkládaných zájmů, nové místo či země pobytu) nebo duchovní.

 

Neexistuje univerzální optimální řešení a všechna tři možná řešení jsou rovnocenná. Záleží na vašem temperamentu, schopnostech, motivaci, nezdolnosti a životních zkušenostech, jakou cestu si vyberete.

 

Lékař Petr Hrubeš (foto) z psychiatrické kliniky Hradec Králové popíše jak se krize středního věku projevuje a jak jí čelit

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

a primář adiktologie/zabývá se závislostmi/Petr Popov (foto) z VFN v Praze upozorní, že častým společníkem během krize je i alkohol a jak může uškodit.

Rozhovor si poslechněte ZDE

 

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář