Světový den diabetu je čas na předsevzetí, jak chránit srdce

Srdečně-cévní onemocnění jsou nejčastější příčinou smrti. Přitom ale platí, že si nejsou všichni rovni. I když riziko srdečně-cévních onemocnění totiž zvyšuje více faktorů, klíčovým je diabetes. Proto také mají diabetici 3x častěji zkušenost s infarktem a 4x s mrtvicí. Světový den diabetu, který připadá na 14. listopad, je proto den, kdy by se měli diabetici zaměřit právě na své srdce.

Základem prevence srdečně-cévních onemocnění zůstává zdravý životní styl – a to jak u diabetiků, tak ostatních. Pro diabetiky je přitom velmi důležitý dostatek pohybu a nekouření. Oproti ostatním musí navíc v rámci prevence dbát na dobrou kompenzaci diabetu a souvisejících onemocnění. „Zvýšené hladiny cukru narušují celou řadu normálních procesů, které cévy a tepny chrání před vznikem

aterosklerotických plátů a kornatěním tepen. Diabetici mají také velmi často současně vysoký krevní tlak, zvýšenou hladinu lipidů a obezitu. Proto jim hrozí infarkt, ischemická choroba srdeční, srdeční selhání a ischemická choroba dolních končetin častěji než ostatním,“ vysvětluje diabetolog prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc. Proto se dnes moderní léčba diabetu nezaměřuje pouze na kompenzaci samotné nemoci. Jejím cílem je pozitivně ovlivnit i další rizika, která diabetikům hrozí. V případě srdečně-cévních onemocnění je vhodnou prevencí GLP-1 agonista, který má pozitivní vliv na hmotnost i další již zmiňované rizikové faktory srdečně-cévních onemocnění.

Jaká předsevzetí by si tedy měli diabetici při příležitosti Světového dne diabetu dát?

  • alespoň 3x týdně půjdu na delší procházku a místo výtahu budu používat schody
  • při další návštěvě obchodu si pořádně prostuduji obaly a zaměřím se nejen na množství sacharidů, ale také tuků
  • budu více sledovat svoji hmotnost (a pokud je vyšší, pokusím se zhubnout)
  • nebudu/přestanu kouřit
  • pravidelně si budu kontrolovat krevní tlak a cholesterol
  • při příští návštěvě diabetologa se zeptám na léčbu snižující riziko srdečně-cévních onemocnění
  • budu se více zajímat o svou nemoc

NÁŠ TIP: více informací najdete na www.nebudkardiak.cz.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář