Akné může nabourat psychiku a potrápit i bez ohledu na věk

Snad každého potkalo v pubertě akné. A není to nic příjemného. Jde o malé pupínky, které se lehce překryjí. Ale zánětlivé boláky už vyžadují léčbu. Kromě jizev na kůži může mít akné také vážné dopady na psychiku.

Nabourá sebedůvěru nejen u teenagera procházejícího hormonálními změnami, ale také u dospělého.

Je dobré vědět, že i pár zanícených pupínků či neštoviček může pošramotit sebedůvěru. Průběh akné bývá často zdlouhavý a tím pádem velmi náročný na psychiku. Těžší formy tohoto chronického onemocnění vedou i k vážným šrámům na duši. Ale i v případech lehčí formy akné může třeba jen několik zanícených pupínků vyvolat emoční stres.

Vedle některých léků, slunečního záření, pocení, kouření či vymačkávání zanícených pupínků a neštoviček mají na zhoršování aknózních projevů vliv také stavy úzkosti, stres nebo frustrace. Například kvůli zkoušce ve škole, při problémech v zaměstnání či v partnerském vztahu.

AUDIO: Primářka Irena Zrzavecká z psychiatrické kliniky VFN doporučí, jak podpořit psychiku, když nás trápí akné.

Odborníci rozlišují závažnost akné podle množství uhříků, pupínků a neštoviček. Lehká forma se projevuje černými tečkami, případně jen několika zarudlými či zanícenými pupínky  na obličeji, asi tak do počtu deseti na té horší polovině tváře. Patříte-li do této kategorie, zaměřte se na čištění pleti a používání přípravků, které potlačují další rozvoj akné.

Vymačkávání se nemusí vyplatit

Rozhodně odborníci varují před vymačkáváním hnisavých zátek. Hrozí jak nebezpečí vážného zánětu, tak rozšíření akné na zdravou pokožku.

AUDIO: Dermatoložka Tereza Gabryšová z kliniky GHC Praha poradí, jak ošetřovat akné.

 

Značka La Roche-Posay uvedla  na trh přípravek EFFACLAR DUO. Díky své účinnosti a vysoké toleranci v péči o aknózní pleť je doporučován dermatology a je oblíbený mladými i dospělými. Obsahuje patentovanou aktivní látku, která zabraňuje vzniku červených a hnědých skvrn po akné.  Díky této látce dochází k zániku skvrn v hloubce pleti již při jejich vzniku a  Procerad navíc preventivně bojuje proti následnému rozvoji skvrn z hloubky na povrch pleti.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář