Akupunktura a mikrosystémy

Současná populace nadužívá léky, počet nemocných ale neklesá. Léčba pomocí léků dominuje západnímu pojetí medicíny. Existuje ve světě mnoho alternativ. Jednou z nich je například akupunktura.

 

Akupunktura je terapie tzv. „harmonizace“. V organismu vyprovokuje reakce, které jsou mu vlastní a navozují v něm harmonickou rovnováhu. Zapichování jehliček do těla většinou nebolí. Jehličky jsou tenké a pružné.  Výjimkou je bod ovlivňující srdce, který je umístěn uprostřed dlaně.

 

Název akupunktura vychází ze dvou latinských slov: acus – jehla a pungo – nabodnout, napíchnout. Čínsky se nazývá čen-tiou (kov – oheň), což znamená, že aktivní body je možné dráždit dvěma hlavními způsoby – buďto jehlami nebo nahříváním tzv. aktivních bodů (tzv. moxování).
Jehly se zavádějí různě hluboko do kůže nemocných do aktivních bodů, které leží na určitých drahách nebo jsou uloženy v tzv. mikrosystémech na kůži ale i například na sliznicích. Proto akupunkturu dělíme na celotělovou (tělesnou), kde jsou aktivní body uloženy na jednotlivých drahách a mají vztah pouze k určitým orgánům, případně lokalitám, kterými procházejí a akupunkturu mikrosystémů, což jsou energetické systémy, které zobrazují nejrůznější orgány těla na velmi malé ploše (např. ucho, prsty rukou a nohou).

 

V tradiční čínské medicíně se akupunkturou léčila jakákoliv bolest, ať už lokálního, nebo celostního charakteru. Moderní medicína tuto metodu využívá také při alergiích, poruchách imunity nebo motorických funkcí, při hubnutí, odvykání kouření, ale také například při léčbě koktavosti nebo nespavosti.

 

Na hlavě existuje bod, jehož stimulací lze korigovat chuť k jídlu.

 

Stále více pacientů využívá akupunkturu při odvykání kouření. Díky ní  zmírní, nebo zcela se potlačí abstinenční příznaky i chuť na cigaretu.

 

Stejně jako v klasické moderní medicíně je i u akupunktury reakce na léčbu individuální. Podle zkušeností lékařů na ni ale 90 % pacientů reaguje dobře. Menší účinnost je  
u mladých lidí přibližně do 16. roku jejich věku. Je to dáno tím, že energetické systémy u mladších lidí ještě nejsou dostatečně vyvinuty, při působení na jednotlivé akupunkturní body proto reagují hůře. U dětí se preferuje spíše akupresura než aplikace jehel.

 

Akupunktura bývá velmi účinná například v boji proti migréně, kdy ulevuje od silných bolestí hlavy a krční páteře. Efektivně ale také pomáhá od bolesti zad, kloubů, končetin a tlumí také menstruační bolesti.

 

Počet jednotlivých sezení a jejich délka závisí zejména na charakteru zdravotních obtíží.  Délka léčby se může pohybovat od několika dnů (u náhlých a krátkodobých potíží se efekt dostaví i za 1 den) až po několik týdnů (např. u chronických onemocnění se může léčba protáhnout až na 6 týdnů, nebo 8 – 10 sezení).

Akupunktura byla vědeckou radou ČLK uznána za funkční odbornost v roce 1997.

 

Výzkumy prokázaly, že akupunkturní body na kůži se vyznačují větší elektrickou vodivostí, než jejich okolí.

 

Rozmístění aktivních bodů na těle je velmi individuální. Při stejné indikaci může mít každý pacient jiné.

 

Akupunkturní jehla má přibližně stejnou tloušťku, jako dva lidské vlasy.

 

Lékař Vladimír Danda praktikuje akupunkturu již v roce 1992. V roce 1998 absolvoval roční kurz akupunktury při ILF Praha zakončený zkouškou. Během léčby využívá akupunkturu mikrosystémů. Poslechněte si rozhovor ZDE

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář