Mužský přechod, či-li andropauza. Jaké jsou příznaky?

Stále častěji přicházejí do ordinací muži přibližně ve věku od 45 -50 let a výše. Stěžují si na fyzickou a psychickou únavu, také i na pokles sexuální výkonnosti. I když mají obavy z vážnější nemoci – rakoviny, převážně jde o tzv. mužský přechod, často označovaný jako andropauza.

U mužů sice dochází k postupnému poklesu tvorby hormonů, ale nikdy ne tak prudce a skokovitě, jako je tomu u žen. Určitá tvorba mužských pohlavních hormonů a i plodnost zůstává zachována do poměrně vysokého věku. Nejnověji se doporučuje používat označení syndrom mužského stárnutí. Dochází při něm, podobně jako u žen, k hormonálním změnám a projevy mužského přechodu jsou často velice podobné právě těm, které se vyskytují u žen.

Příznaky andropauzy jsou u každého muže různé. Jde například o napětí, podrážděnost, depresivní nálady, úzkost, zvýšenou únavu. Říká se„nervózní jako žena v přechodu“, ale stejně tak i obráceně- „jako muž v přechodu“.

Dále jsou to návaly horka a potu, někdy spojené i se zrudnutím, bývá nespavost nebo zvýšená potřeba spánku, snížení fyzické výkonnosti, svalová slabost, zhoršování paměti, potíže s klouby a svaly, atd.

Příznaky sexuální jsou – pokles erekce, erekce se stávají méně pevnými a vydrží kratší dobu, refrakterní fáze po vyvrcholení se prodlužuje a muži, pro které nebyl problém styk po malé krátké pauze opět i několikrát opakovat, jsou často nakonec rádi, že se jim podaří dokončit alespoň jeden akt. Taky dochází k poklesu chuti na sex, sníženému vnímání orgasmu a zmenšení objemu ejakulátu.

Za fyzickou sílu a výkon je ale více-méně přímo zodpovědný mužský pohlavní hormon- testosteron. S věkem postupně dochází k pozvolnému poklesu jeho tvorby. Testosteron se nejvíce tvoří v noci a v brzkých ranních hodinách a spíše ve fázi hlubšího spánku, proto nedostatkem či jeho sníženou hladinou trpí častěji muži, kteří jsou téměř permanentně ve stresu, v noci špatně spí či se často budí a kterých spánek bývá povrchnější. V dnešní uspěchané době chtějí po nás všichni vynikající výkony, v práci jsme někdy více, než je zdrávo, a našemu mozku a tělu tak nedopřejeme to, co pro svou regeneraci potřebuje, tedy dostatek času na relaxaci a odpočinek. Do ordinace chodí muži i mladší, kteří díky způsobu života a přetíženosti mají tyto příznaky mnohem dříve a při laboratorním vyšetření mívají někdy nižší hladiny testosteronu, než muži, kteří již mají vzhledem k věku na to nárok.

Přesto, když se dostanete do podobné situace, není potřeba propadat zoufalství.. Mnohé se dá zmírnit zdravou životosprávou, další možností jsou různé doplňky stravy. Přípravky s obsahem mateří kašičky, pylu a ženšenu.

V závažnějších případech se nutné vyhledat lékařskou pomoc a užívat léky na předpis, včetně léků hormonálních. Každopádně nezapomínat na pravidelné preventivní prohlídky. U praktického lékaře preventivní prohlídku absolvovat minimálně jednou za dva roky, od 50 let i častěji a v tomto období by její součástí by měl být i test na okultní krvácení ze stolice. Po čtyřicítce by muži měli absolvovat i preventivní vyšetření prostaty, vhodné jednou za rok, které by mělo obsahovat tři složky- vyšetření prostatického antigenu z krve, vyšetření prostaty přes konečník a ultrazvuk prostaty.

AUDIO rozhovor: Mužský přechod není nemoc, ale fyziologické období, které v určité fázi života přichází. Přesto jej můžeme prožít v pohodě. Více k tomu nám sděluje lékař Pavel Turčan.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář