Chůze je zdravá

Chůze a další cvičení způsobuje, že se v těle vytvářejí přirozené drogy štěstí – hormony endorfiny. Při chůzi člověk absorbuje nové vjemy, chodí v otevřeném prostoru na vzduchu a denním světle a zároveň se přirozeně pohybuje.

 

Není to složité. Deset tisíc kroků denně – takový je lék předepisovaný na zdravotní potíže pramenící z nedostatku pohybu či stárnoucího organismu. Jde zejména o obezitu a následně pak nemoci srdce a cév.

 

Na co všechno má chůze vliv? Přispívá k hubnutí či k udržení váhy, má také pozitivní vliv na hladinu tuků v krvi. Ty se nejvíce podílejí na vzniku aterosklerózy neboli ucpávání cév. Navíc klesají i hladiny krevního cukru, krevního tlaku, a naopak se zvyšuje odolnost proti stresu a běžné každodenní zátěži. Pozitivní je také to, že si lidé, kteří hodně chodí, udrží schopnost pohybu až do vysokého stáří. Zároveň je méně ohrožují zlomeniny. Bývají totiž nejen obratnější, ale také jim v důsledku osteoporózy neřídnou kosti, protože jsou pravidelně zatěžované, a tím pádem silnější.

 

Pro zdraví je vhodné, aby pohyb trval třicet až čtyřicet minut. Chůze by měla být pružná, čímž se odlehčí páteři a kloubům.

 

Nordic walking ( severská chůze) je běžná chůze se speciálními hůlkami. Kolébkou tohoto sportovního odvětví je Finsko.

 

Provozuje se celý rok, kdekoliv a z klasické chůze se tak stává bez velké námahy účinný trénink celého těla. Jeho technika je podobná technice při klasickém běhu na lyžích.

 

Nordic walking je velice příjemný druh pohybu, který vykonává jak sportovec, tak  i začátečník, mladý člověk i lidé v pokročilém věku. Většina lidí se ale příliš nepohybuje a má často problémy s nadváhou, postižením kloubů,s civilizačními nemocemi. Lidé s nadváhou pak jen těžko nacházejí odhodlání k aerobnímu typu tréninku. Nordic walking ale mohou provozovat bez problémů. Pomocí holí jsou namáhány svaly celého těla a klouby dolních končetin jsou odlehčeny.

 

Je efektivnější než klasická chůze.

 

Správná technika není složitá, ale má svá specifika. Nordic Walking hole pomáhají v chůzi vpřed. Nelze tedy hole dávat před sebe.
Při správné technice se tak zapojí až 90% svalstva. Zapojení tak velkého procenta svalů má za následek zvýšenou srdeční činnost a tím je Nordic Walking vhodný nejen jako prevence proti kardiovaskulárním chorobám. Díky holím se přenáší část hmotnosti na svaly paží a odlehčí se nohám. Sport vykonávají i lidé, kteří mají nějaké problémy s klouby dolních končetin. Hole též pomůžou k narovnání zad při chůzi. Oproti běžné chůzi se spotřebuje mnohem více energie. Spálí se za hodinu až 600 kcal. Což se pozitivně projeví na úbytku přebytečných tuků.

 

Při dvou procházkách týdně, dlouhých alespoň 1hodinu, se budete za 2-3 měsíce úplně jinak cítit a i fyzická kondice se zvýší. A kvalitní instruktor je schopen Vás správné technice naučit během několika hodin

 

Jaruška Morávková – odpovědná vedoucí Nordic Walking live centra v Hradci Králové příblíží, jak chodíme u nás a v čem je sportovní chůze výhodou

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář