Telemedicína a léčba srdečního selhání

Nová pacientská jednotka podobná chytrému telefonu zvyšuje bezpečnost pacientů.

Zařízení o velikosti chytrého telefonu (CardioMessenger Smart) zajišťuje spojení mezi pacientem s implantovaným kardiostimulátorem či defibrilátorem (ICD) a lékařem. Umožňuje bezpečnější a účinnější léčbu kdekoli na světě. Telefon přes systém Home Monitoring přenáší důležité informací z pacientova srdečního implantátu k lékaři. Jak prokázaly  studie systém pro domácí monitoring  snižuje riziko hospitalizace, mrtvice i úmrtí. V současné době je u nás tímto způsobem sledováno 3100 pacientů. Od loňského roku začaly pojišťovny proplácet úhrady pro dálkovou monitoraci kardiaků.

Dálkový monitoring se používá zejména u pacientů, kteří mají implantovaný kardiostimulátor či defibrilátor (ICD), a  u nichž existuje riziko náhlé srdeční smrti.
„ Systém domácího sledování umožňuje zdravotníkům lepší péči o pacienty, a zvyšuje tak účinnost a bezpečnost léčby srdečního rytmu,“ uvádí Doc. MUDr. Alan Bulava, vedoucí lékař Kardiocentra Nemocnice České Budějovice. „Moderní technologie orientované na pacienta, jako je systém Home Monitoring, umožňují pacientům s implantáty prožívat život v duševní pohodě, s vědomím, že je o ně postaráno v jakékoli době a na jakémkoli místě. Lékaře systém upozorní na významné změny ve stavu pacienta ve správnou dobu, a v případě potřeby mohou rychle reagovat. Z toho plynou zřejmé klinické výhody, zejména pro pacienty se srdečním selháním, u nichž podle studie IN-TIME dochází ke snížení úmrtnosti o více než 50 procent,“ dodává Alan Bulava.

AUDIO: Výhody domácího sledování objasní docent Alan Bulava, vedoucí lékař Kardiocentra Nemocnice České Budějovice.

 

Nová pacientská jednotka je od října dostupná i pro pacienty v České republice. Jako jedna z prvních pacientů ho vyzkoušela paní Kateřina. „Cítím se jistější, když mě lékaři sledují pomocí Home Monitoringu. Mohu se plně věnovat svému dvouletému synovi, nemusím na časté kontroly,a vím, že pokud by se něco dělo, lékaři se to dozví včas. Upozorní ho na to malá krabička, kterou mám neustále v dosahu, a která přenáší každý den informace z mého srdce do ordinace,“ uvádí paní Kateřina (34), které lékaři před dvěma lety zachránili život implantací defibrilátoru po prodělaném srdečním selhání.

AUDIO: Léčbu srdečního selhání podstoupila i mladá maminka Kateřina Smetanová. Poslouchejte.

 

Informace z implantovaného přístroje odesílá CardioMessenger Smart přes mobilní síť (GSM) do servisního centra pro domácí monitoring společnosti BIOTRONIK. Pro maximální bezpečnost a ochranu používá bezdrátovou telemetrii RF2 a přenos kódovaných dat. Přenos informací je konzistentní a spolehlivý a probíhá na každodenní bázi nebo dojde-li k nepříznivé události. Zpráva pro pacienta se žádostí o zpětné volání umožňuje lékaři navázat s ním kontakt, kdykoli je třeba.

Ke spuštění potřebuje pacient pouze připojit zařízení ke zdroji elektrické energie. Přístroj pak automaticky spolupracuje s centrem pro domácí monitoring z kteréhokoli místa na světě. Protože chytrý telefon nevyžaduje připojení k pevné lince, zvyšuje bezpečnost pacientů i jejich duševní pohodu, ať už jsou doma nebo v zahraničí. Jeho malý a moderní design navíc nenápadně, bez jakýchkoli rušivých zvuků nebo světel, splyne s prostředím každého domova.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář