České páry často neví, do kdy založit rodinu

Ženy nejsou dostatečně informované o své plodnosti. Řeší ji většinou až v momentě, kdy mají s početím problémy. Komplikace jsou přitom velmi často způsobeny právě tím, že nemají dost pravdivých informací, řada z nich například nezná biologické limity reprodukce. Problémy s početím má průměrně jeden ze šesti českých párů. Včasné a správné informace o plodnosti přitom partnerům pomohou naplánovat založení rodiny na vhodnou dobu. Podle lékařů by se s edukací mělo začít co nejdříve, ideálně hned počátkem dospělosti.

„Gynekolog by měl mít přehled, zda žena plánuje otěhotnět, nebo naopak o dítě v dohledné době nestojí. Na základě tohoto rozřazení jí může nabídnout adekvátní péči a především informace. Bohužel k této komunikaci mezi pacientkami, gynekology, ale také praktickými lékaři podle našich zkušeností dochází jen výjimečně,“ říká MUDr. Tomáš Bagócsi z reprodukční kliniky Reprofit. Gynekologové nebo praktičtí lékaři by proto měli s ženami – svými pacientkami – plodnost řešit nejpozději ve 25 letech, aby zajistili jejich plnou informovanost a zabránili dezinformacím z jiných zdrojů. Realita je taková, že páry často mateřství odkládají až za své biologické hranice, protože mají o plodnosti zkreslené informace. „Spoléhají, že pokud se jim nepodaří ve vyšším věku otěhotnět přirozeně, využijí možnosti asistované reprodukce (IVF). Od reprodukčních klinik pak čekají zázraky. Přitom třeba ve 42 letech je šance na otěhotnění i s pomocí IVF přibližně jen kolem 10 %,“ říká ředitel kliniky Reprofit Jonáš Vokřál. Nedobré povědomí o plodnosti se netýká pouze žen, ale i mužů. Podle MUDr. Bagócsiho mají často právě oni hlavní slovo při rozhodování o založení rodiny. „Na základě řady zahraničních průzkumů víme, že přibližně polovina mužů neví, kdy reálně klesá plodnost ženy. Myslí si, že plodné období trvá mnohem déle,“ vysvětluje MUDr. Bagócsi. Nejplodnější jsou ženy ve věku 21 až 24 let. Poté plodnost začíná postupně klesat. Pokles se zrychluje po třicítce a po překročení 35 let věku již klesá plodnost rapidně. „Odkládání rodičovství vidíme i na počtu dětí, které se rodí. V Česku se průměrně rodí přibližně 1,6 dětí. Abychom nevymírali, je potřeba, aby páry měly v průměru alespoň dvě děti. Lidé třeba touží po více dětech, ale když založí rodinu až v pozdním věku, tak na další potomky prostě nezbývá čas. Druhé a třetí děti už se párům často nedaří,“ říká MUDr. Štěpán Machač z kliniky Reprofit.

Problémy s neplodností se netýkají pouze starších žen. U dam mezi 20 a 30 lety může problémy naznačovat například nepravidelný menstruační cyklus, ochlupení mužského typu (například na horním rtu nebo na hrudi a břiše), slabá, nebo naopak příliš silná a bolestivá menstruace. Potíže se rozhodně nevyplatí podceňovat. Ženy by je proto měly konzultovat se svým gynekologem. U mužů představuje rizikový faktor třeba kouření, prodělané urologické záněty, křečové žíly na varlatech nebo porucha sestupu varlat v dětství. „Muži, kteří patří do některé z rizikových skupin, by si měli nechat udělat spermiogram. Je to rychlé a jednoduché vyšetření. Na základě výsledků mohou lépe naplánovat založení rodiny, aniž by byli v budoucnu nemile překvapeni,“ říká MUDr. Bagócsi.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář