Český výzkum léčby akné již pomáhá prvním pacientům

Brno 4. září – Způsobuje jizvy na těle i na duši. Jednou za život se s akné setká až 90 procent populace. Těm, které trápí každý den a nepomůže ani běžná kosmetika, svitla naděje – brněnští vědci ve spolupráci s lékaři a techniky z lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni vyvinuli unikátní přístroj s 90procentní úspěšností léčby. Ten teď začíná pomáhat prvním pacientům s akné v Česku i zahraničí. Vědci zároveň zkoumají další možnosti využití metody.

Snižuje sebevědomí, způsobuje deprese a zanechává za sebou jizvičky. S méně či více závažnou formou akné se za svůj – zejména pubertální – život setkal téměř každý. I když je akné symbolem dospívání a hormonálních výkyvů, dokáže potrápit i daleko starší. A léčba je často bez ohledu na věk složitá.

Pro ty, kteří nechtějí užívat hormony či kortikoidy nebo nechtějí utrácet za drahé krémy, se objevila nová účinná možnost: věda. Brněnští vědci z Vysokého učení technického (VUT) ve spolupráci s lékaři a techniky z lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni a výzkumným týmem brněnské soukromé firmy vyvinuli unikátní metodu, která dokáže akné účinně tlumit. Jako první na světě použili před desíti lety magnetické pole, které je možné používat i v oblasti hlavy bez rizika vzniku neurologických potíží, a magnetickou energii zkombinovali se světlem a teplem. Výsledek je překvapil.

Unikátní přístroj ve sprchové hlavici

První provizorní přístroj na léčbu akné vznikl ze sprchové hlavice. Tým Ivana Rampla z ní vymontoval vnitřní část a dosadil třicet miniaturních cívek. Tím vznikl plošný zdroj skenovacího impulzního magnetického pole, který dovolil využití výhodných vlastností pro magnetoterapii i v oblasti mozku. Vědci začali zkoumat, jak bude reagovat spolu s impulzním světlem a teplem na kožní buňky.

„Zjistili jsme tehdy, že kombinace těchto tří silových polí výrazně urychluje metabolismus kožních buněk a pomáhá zlepšit vlastnosti kůže – nejen že tlumí výdej kožního mazu, ale také zrychluje hydrataci pokožky, zvyšuje pružnost a vyrovnává nerovnosti na pleti,“ popsal vedoucí výzkumného týmu Ivan Rampl z Vysokého učení technického v Brně.
Později to prokázala také klinická studie na 190 pacientech s výrazným výskytem akné (acne vulgaris). Dokonce byl zaznamenán úspěch v tlumení projevů akné u starších lidí (acne rosacea).  Léčba přístrojem pomohla utlumit problém 90 procentům pacientů.

„Přístroj je určený zejména pro domácí použití. Stačí přiložit aplikátor přístroje svítící stranou na kůži a pomalými pohyby přejíždět postiženou oblast alespoň 10 minut denně,“ popisuje Ivan Rampl.

Když se přístroj přiloží na akné, což je vlastně shluk mnoha buněk, působením impulzů magnetického a světelného pole se za přítomnosti tepla urychlí jejich látková výměna. Akné se zprvu sice zvětší, ale po jednom až dvou dnech se začne vytrácet. Účinky jsou podle studie viditelné po jednom až dvou týdnech a pacienti už nemusí dále používat kosmetiku ani předepsaná léčiva, jako jsou kortikoidy či hormony.

Objev brněnských vědců tak může lidem trpícím akné výrazně zkrátit dobu léčby, omezit použití speciálních dermatologických krémů a ušetřit čas strávený u lékaře či na léčebných nebo kosmetických procedurách.

Svět má o novou léčbu zájem

Od dokončení výzkumu k vývoji prvního funkčního vzorku uběhlo několik let. V současné době se rozbíhá v Brně výroba přístroje nazvaného Face-up!, poptávku po něm už zaznamenali z celého světa. „Představili jsme přístroj na výstavě inovativních výrobků ve Filadelfii v USA, kde byl o něj velký zájem. Oslovily nás také firmy z Anglie, Německa, Číny či Jižní Korey, které by chtěly přístroj dovážet na tamní trhy,“ říká Michal Rampl, syn vědce, který převedl jeho objev do praxe.

Přístroj Face-up! je jedním z příkladů uplatnění výzkumu v praxi. Firma Enjoy Trade, která na něj vlastní patent, do budoucna plánuje, že by mohla tuto metodu využít k léčbě celulitidy, podpoře růstu vlasů či redukci podkožního tuku. Tedy tam, kde objevené spojení fyzikálních polí blahodárně působí na regeneraci pokožky a podkoží.

Boj proti rakovině?

Účinky impulzního magnetického pole zkoumal tým Ivana Rampla také na nádorových buňkách. „Překvapily nás účinky zvláštního pole vytvářeného v okolí impulzně napájené takzvané toroidní cívky. Nádorové buňky se ničí, zatímco zdravé buňky byly poškozovány méně a některým dokonce bylo pole prospěšné. Stále ještě neznáme podstatu tohoto jevu, ale o některých pozoruhodných výsledcích jsme už informovali odbornou veřejnost v časopisech a na vědeckých konferencích po celém světě,“ vysvětlil Ivan Rampl.

Výzkum účinků tohoto pole, pracovně nazvaného polem „impulzního vektorového magnetického potenciálu“, na nádorové buňky bohužel dál nepokračuje, vědcům totiž nebyly schváleny granty.

JAK TO FUNGUJE
Přístroj Face-Up! působí na základě kombinace  impulzního magnetického světelného pole za přítomnosti tepla. Tyto silové složky pronikají jen pár milimetrů do pokožky a urychlují metabolismus kožních buněk. Metoda  představuje nový přístup na světové úrovni.  Na vývoji inovačního výrobku pracovali lékaři a technici Lékařské fakulty Karlovy univerzity v Plzni, Vysokého učení technického v Brně a výzkumný tým soukromé firmy.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář