Zánět středního ucha i zápal mozkových blan může způsobit stejná bakterie. Jmenuje se pneumokok

Seznamte se! Streptococcus pneumonie, česky v krátkosti „pneumokok“.

Tato kulovitá bakterie se vyskytuje v nosohltanu až u deseti procent dospělých a v některých kolektivech až u šedesáti procent dětí. Vzdušnou cestou se šíří mezi lidmi dále. Je jakýmsi všeumělem, dokáže totiž vyvolávat celou řadu různých nemocí – podle toho, kterou část těla napadne a jakým způsobem.

Repertoár této bakterie sahá od chorob méně závažných a velmi častých až po těžké a potenciálně smrtelné. Nejvíce jsou ohroženy malé děti a dále senioři nebo chronicky nemocní. Zkrátka všichni, kdo mají z nějakého důvodu slabší imunitní systém. Ten si lidé oslabují i různými neřestmi, proto jsou v ohrožení i dospělí ve středním věku, kteří ale silně holdují alkoholu a tabáku. Cestu do organismu mnohdy této bakterii otevře i jinak banální virová infekce.

„Bakterie je jedním z původců častých zánětů středního ucha. Při nich se dostaví bolest v uchu, často horečka, zhorší se sluch,“ popisuje předsedkyně odborné pediatrické společnosti MUDr. Alena Šebková příznaky časté pneumokokové nemoci u dětí, kterou dobře zná nejeden rodič. O něco méně častý, ale nebezpečnější je podle ní zápal plic. „Projevuje se horečkou a zimnicí. Člověka může bolet hlava, je schvácený. Dalším příznakem je pak kašel, který může být suchý nebo vlhký s vykašlávání sekretu,“ dodává lékařka.

Mezi nemoci způsobené pneumokokem patří také velice nebezpečné nemoci jako pneumokoková meningitida či sepse. Tyto nemoci se řadí mezi invazivní pneumokoková onemocnění (IPO), spolu se závažnými případy zápalu plic. Definice je taková, že v průběhu IPO se meningokok dostává v těle i tam, kde je za normálních okolností sterilní prostředí, třeba do krevního oběhu či mozkomíšního moku.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář