Už zase ta zákeřná chřipka. Jste v rizikové skupině? Očkování proti chřipce máte zdar

Onemocnění chřipkou je u nás stále podceňováno, přestože následky může mít fatální. Každý rok u nás zemře na následky chřipky více než 2 000 lidí.  Zejména u rizikových skupin obyvatel se proto důrazně doporučuje očkování – a dokonce jej mají zdarma. Jde o 2,4 milionu lidí. Patříte do této skupiny i vy?

Rizikovou skupinou se rozumí občané nad 65 let, a také lidé s chronickým onemocněním srdce a cév, dýchacích cest, ledvin, jater nebo diabetici, dále pacienti po odstranění sleziny a po transplantaci krvetvorných buněk.

Můžeme sem zařadit rovněž osoby s vrozenou nebo získanou poruchou imunitního systému, s cystickou fibrózou nebo chronickou anémií. Všichni takto ohrožení lidé mají u pojišťoven očkování proti chřipce zdarma.

Existují ale i další skupiny obyvatel, kterým je očkování doporučeno. Jde zejména o těhotné ženy, osoby, které často přicházejí do styku s rizikovými skupinami, např. lékaři nebo pracovníci v sociálních zařízeních, příbuzní vážně nemocných pacientů a zaměstnanci pracující ve větších kolektivech.  

Jestli se tedy pro očkování rozhodnete, chráníte tím nejen sebe, ale i svou rodinu a všechny, s nimiž se setkáváte a pro něž by mohla být nákaza i ohrožením života. A pokud si myslíte, že ve svém okolí nikoho z rizikové skupiny nemáte, zaručeně jej potkáte v zaměstnání, v MHD či v restauraci.

Nejvhodnější doba k očkování je proto od září do listopadu, aby si tělo stihlo vytvořit protilátky. Výrobci vakcín letos přivezou do ČR kolem 700 000 dávek. Vakcíny nejsou běžné spotřební zboží – jejich výroba je velmi složitá a dovoz se řídí přísnými regulemi. Množství vakcín pro danou chřipkovou sezónu se plánuje s velkým předstihem a je velmi složité, někdy téměř nemožné, jej v průběhu sezóny navýšit (například při větším zájmu o očkování nebo při epidemii apod.).

Faktem je, že benefity vakcíny proti chřipce jsou prokazatelné – u zdravých dospělých v 70 až 90 % zabrání onemocnění, u starších osob snižuje potřebu hospitalizace pro pneumonii a chřipku o 30 až 70 % a riziko úmrtí až o 80 %. Hospitalizaci se díky němu může vyhnout až 70 % diabetiků či osob s kardiovaskulární poruchou.  Dále též snižuje výskyt zánětu středního ucha u dětí. Dětem, které trpí astmatem, pomáhá očkování zabránit zhoršení jejich nemoci téměř v 50ti%.

AUDIO: Praktický lékař pro dospělé Cyril Mucha nám poví, zda je očkování proti chřipce bezpečné?

Věděli jste, že…
…virus chřipky přežije na hladkém povrchu stolu až 30 dní?
…v oblečení a papírových kapesnících se virus drží až 12 hodin?
…na rukou virus přežije až 5 minut?
…při kýchnutí se virus šíří až do vzdálenosti 1,5 metru?
…na papírových bankovkách zůstává chřipkový virus infekční až 3 dny?
…jediný člověk nemocný chřipkou může v letadle nakazit až 70 % pasažérů?

AUDIO: Zpěváka Milana Drobného čekají kulaté narozeniny a mnoho koncertů, po našem rozhovoru se nechal očkovat proti chřipce.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář