Kolik stojí léky?

Ovlivní snížení DPH cenu léků na předpis? Z čeho se skládají ceny léků? Kolika způsoby jsou regulovány? Česká asociace farmaceutických firem /ČAFF/startuje kampaň Kolikstojíléky.cz

Doplatky v lékárnách se od roku 2007 zvýšily už o 20,5 %. Pacienti tedy sahají hlouběji do kapsy za léky, na které jim přispívají zdravotní pojišťovny. Situaci nepomůže ani plánované snížení DPH na 10 %. Hlavní vliv na doplatky mají totiž úhrady pojišťoven, které u jednotlivých léků nerostou.

Osvětová kampaň ČAFF Kolikstojíléky.cz. v prvním listopadovém týdnu otevřela Apatyku 2020, informační stánek na náměstí Republiky.

 

AUDIO: Kampaň Kolik stojí léky přiblíží její mluvčí Michal Uryč.

 

Pacienti nemají dost informací, a pak se zlobí, že na nich vydělávají výrobci léčiv.  

„Případný hněv směřuje špatným směrem. Za rostoucími doplatky částečně hrazených léků nestojí farmaceutické firmy, nýbrž stát, který má hlavní vliv na ceny léků a výši jednotlivých úhrad, tedy i doplatku pacienta,“ říká výkonný ředitel ČAFF Dr. Emil Zörner a dodává: „Stát také určuje, jaká je maximální cena léku, za kterou smí být léčivo nabízeno a stát je zároveň tím, kdo říká, kolik nakonec za lék zaplatí formou úhrad ze zdravotního pojištění. Některé léky tak hradí zcela, u jiných ale pacient musí doplácet rozdíl mezi prodejní cenou a úhradou pojišťovny.“

Pokles DPH doplatky pro pacienty nesníží

 

Zdravotní pojišťovny mají svázané ruce. Kvůli úhradové regulaci nemohou svým klientům přispět víc na léky, ani kdyby chtěly.

„Stát poskytuje pacientům zavádějící informace přinejmenším tím, že snížení DPH prezentuje jako opatření, kterým se sníží cena léků na předpis,“ říká Emil Zörner a pokračuje: „DPH má totiž na spoluúčast pacienta jen minimální vliv. Mnohem podstatnější je výše úhrady pojišťovnou. Ta se ale rok od roku u jednotlivých léků snižuje. A tím se pochopitelně zvyšují doplatky.“

V zemích EU je přitom průměrná sazba DPH na léky pod 10 procenty.

Český trh je zároveň přeregulovaný. „Aktuálně je v platnosti 17 nástrojů, které ovlivňují fungování trhu, a z nich si některé dokonce odporují. Pro srovnání – v Německu či Rakousku je takových opatření méně než 5. Jsem přesvědčen, že z  vysoce konkurenčního prostředí na českém trhu, do něhož stát zbytečně nezasahuje, by pacienti těžili mnohem více,“ upozorňuje Zörner.

Pacientům chybí informace

 

Počtem regulací je Česká republika evropským rekordmanem. Zároveň si pacienti náklady v lékárnách spojují s farmaceutickými firmami. Přitom cena léků se skládá z ceny výrobce, marže velkodistributora a lékárny a svůj nemalý díl si bere i stát s daní z přidané hodnoty.

Málokdo ví, že lék na bolest lze pořídit už levněji než rohlík, který je nadto v akci. Ještě více vynikne absurdita cen v porovnání s pivem, jehož cena měřená Českým statistickým úřadem rok od roku jen roste. Naproti tomu ceny léků stabilně klesají.

Jak pacient může ušetřit a co by pomohlo českému zdravotnictví? Jak stát ovládá cenu léků a je vůbec způsob, jak se bránit? Kolik peněz takto získává české zdravotnictví? Přijďte to zjistit  do 7. listopadem na pražské náměstí Republiky. V informačním stánku Apatyka 2020 potkáte zástupce ČAFF a prodiskutujete své otázky. Apatyka 2020 má otevřeno od 8:30 do 17:00 hodin.

Další informace k mýtům spojeným s problematikou cen léků se budou postupně objevovat na webu www.kolikstojileky.cz. Se zástupci ČAFF může veřejnost také diskutovat na Facebooku (www.facebook.com/kolikstojileky.cz) a na Twitteru (@kolikstojileky).      

AUDIO: Emil Zörner výkonný ředitel ČAFF nám sdělí, kdo ovládá cenu léků.  

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář