Chřipka u dětí

Naší zemí právě prochází chřipková epidemie. Nemoc se nejčastěji šíří mezi dětmi ve školních zařízeních. Virus při kýchnutí a kašli letí až dva metry a všichni v okolí se mohou nakazit.

 

Vysoká horečka, bolest hlavy, zimnice, únava a žádná rýma. Přesně takové příznaky bezpečně ukazují na nástup chřipkového onemocnění. Dále dítě je apatické a ztrácí chuť k jídlu, bolí ho svaly a klouby, má suchý, dráždivý kašel. Po několika dnech se obvykle přidává bolest v krku nebo rýma.
Od běžného nachlazení se chřipka odlišuje především náhlým vzestupem teploty a opožděným nástupem rýmy. Děti, které mají chřipku, se cítí nemocnější, unavenější, bolavější než při nachlazení.
Děti se obvykle zotaví z chřipky během 7 až 10 dní. Zotavení se může zkomplikovat, pokud se k chřipce přidá bakteriální infekce. Nebezpečná je chřipka pro nejmenší kojence. Proto by rodiče měli zůstat s nejmenšími doma.

 

Kdy kontaktovat lékaře

 

  • vždy, pokud se příznaky chřipky objeví u dítěte mladšího 3 měsíců,
  • pokud má dítě ve věku 3 až 6 měsíců teplotu vyšší než 38 °C,
  • pokud má dítě starší 6 měsíců teplotu vyšší než 39 °C,
  • pokud i přes podávání léků trvá teplota déle než 3 dny,
  • pokud se kašel nezlepšuje ani po 7 dnech nemoci,
  • pokud se příznaky chřipky objeví u dítěte, které má některé chronické onemocnění, např. nemoci srdce, ledvin nebo plic, cukrovku apod.,
  • stěžuje si na bolest uší, popř. si mladší dítě na uši často s pláčem sahá (to může být příznakem zánětu středního ucha),
  • vykazuje známky dehydratace,
  • má problémy s dýcháním,
  • stav dítěte se po počátečním zlepšení opět zhoršil, což může být příznakem bakteriální infekce.

 

Při chřipce dítěti nejvíce prospěje klid, dostatek tekutin a podávání lehce stravitelných jídel. Na snížení teploty je možné podat:

 

  • paralenové čípky – je možné je podávat od narození,
  • ibuprofen (v různé formě) – je možné jej podávat až od 6. měsíce věku dítěte, nesmí se podávat dětem, které jsou dehydrované nebo zvrací,
  • teplotu je možné snižovat také zábaly nebo omýváním vlažnou vodou,
  • dítěti nikdy nepodávejte aspirin, ten může vyvolat onemocnění, které může být pro dítě velmi nebezpečné

 

O podávání léků kojencům a batolatům, jejich dávkování a způsobu použití se vždy poraďte s pediatrem dítěte. Pediatr může v některých případech předepsat dítěti antivirotika, ovšem tato léčba musí být zahájena do 48 hodin od začátku nemoci, později je již neúčinná.

 

Podpůrná léčba

 

Ke zmírnění příznaků chřipky lze použít vitaminové preparáty, ať již vitamin C nebo multivitaminové přípravky, určené pro děti.  Z  léčivých rostlin pomáhají rostlinné přípravky obsahující echinaceu, čaje s lípou, jitrocelem, mateřídouškou, podbělem,nejčastěji ve formě bylinných sirupů nebo čajových směsí. Vždy je dobré se poradit a myslet na dostatečný pitný režim.

 

Už proto, že mnoho přípravků na chřipku a nachlazení je volně prodejných, je vhodné se poradit s lékárníkem. Tam je důležitý nejen správný výběr léku, ale také volba lékové formy a dávkování odpovídající věku dítěte.

 

Chřipka rozhodně není banální onemocnění. Zejména tehdy, jestliže horečka přetrvává déle než 5 dnů a  dítě začne vykašlávat větší množství hlenu, hrozí, že dojde k bakteriálnímu zápalu plic, který nasedl na chřipku. Zde je bezpodmínečně nutné po předchozím lékařském vyšetření nasadit antibiotika.

 

Které děti by měly být očkovány proti chřipce, co je nutné dodržovat, jak rychle zkrotit horečku?… a s dalšími radami přichází praktická lékařka pro děti a dorost Hana Cabrnochová.

 

Rozhovor si poslechněte ZDE

Šárka Málková, Redakce Zdraviamy.cz

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář