Co jste o infekci močových cest možná nevěděli. Rozhovor s odborníky

Jsou nepříjemné, často se vracejí a jsou asi to poslední, co chce zaneprázdněná žena v každodenním shonu řešit – infekce močových cest. Za život se s nimi setkala každá z nás, téměř tři čtvrtiny Češek se s nimi potýkají opakovaně. Ve většině případů jsou způsobeny bakteriemi, přesto si skoro každá druhá žena myslí, že jsou způsobeny prochlazením.[1] Na ročním období jim nesejde, ale nepříjemné pocity, které přinášejí, jsou nevítané.

IMC není nemoc z prochladnutí
„Neseď na té studené zemi. Budeš mít problémy s močákem.“ Každá z nás už asi někdy slyšela tuto větu a zároveň jeden z největších mýtů hlavně problémů s močovými cestami. Infekce močových cest jsou způsobeny bakteriemi. V 9 z 10 případů je to bakterie E. coli, která je pro náš organismus prospěšná ve střevech; potíž nastává v momentě, kdy se dostane do oblasti močových cest. Posléze přichází bolest v podbřišku, pálení a řezání, které zná asi každá žena. Pro péči o močové cesty při prvních příznacích potíží můžete užívat některé z doplňků stravy, které jsou na trhu.

Ženy mají vyšší riziko infekcí močových cest
Infekcemi močových cest trpí osmkrát více mladých žen než mužů. Tyto problémy častěji trápí ženy než muže, což je pochopitelné. Muži totiž mají konečník a močovou trubici dále od sebe než ženy. Močová trubice žen je také kratší, a bakterie tak mohou snadněji doputovat až

do močového měchýře. Obecně by ženy měly přijímat dostatek tekutin, aby docházelo k pravidelnému vyprazdňování močového měchýře. A pokud to není nutné, močení nezadržovat. Důležitým faktorem je také dodržování správné osobní hygieny, zejména po pohlavním styku.

Opakovaně jimi trpí 73 % žen

Většina infekcí se vrací znovu, některé ženy dokonce uvádějí, že jimi trpí prakticky nepřetržitě. V momentě, kdy se bakterie dostanou do močových cest, přichytávají se na stěnu sliznic, začínají se zde množit a dochází k infekci. Infekce se v mnoha případech opakují a mohou se stát i chronickými.

Nepříjemné pocity lze rychle vymazat

Mezi hlavní a nejnepříjemnější poslíčky infekce patří pálení a řezání během močení. S těmito problémy se potýká 75 % žen. Při infekci močových cest způsobí přítomné bakterie vyšší kyselost moči, která má tyto palčivé projevy na svědomí. Naštěstí existuje i řešení, které přináší úlevu v prvních dvou, zpravidla nejhorších dnech.

AUDIO rozhovor: Co se Šárka Málková dozvěděla od odborníků.

 

 

Zdroj dat: Women Intimate Health, U&A, Ipsos 2014

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář