Co platí na zubní kazy dětí?

Děti přijímají vyšší množství cukrů prostřednictvím nápojů. Není tedy divu, že polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí mají zubní kaz. Pro vznik zubního kazu  je nejrizikovější neustálý přísun cukrů, to znamená průběžné uzobávání sladkostí a popíjení slazených nápojů. Rodiče by proto měli naučit své děti pít čistou vodu, nejlépe přírodní pramenitou a slabě nebo středně mineralizovanou.

Je zásadní rozdíl, jestli sníme tabulku čokolády najednou, nebo ji uždibujeme v průběhu celého dne. Obdobou je pití sladkých nápojů. Lepší je sníst nebo vypít něco sladkého najednou, než mlsat průběžně celý den. Vedle úpravy životosprávy a pitného režimu představuje účinnou pomoc proti zubnímu kazu také fluoridace a mechanické čištění zubů.

„Fluor zajistí zubní pasta s fluoridy, u lékaře pak místní fluoridace některým z prostředků určených k profesionálnímu použití,“ vysvětluje zubní lékařka MUDr. Hana Zallmannová a doplňuje: „zásadní je ovšem systematické čištění zubů. Správná péče o zuby je přitom důležitá už od raného dětství. Prohřešky v ústní hygieně a omlouvání nečištěného dětského chrupu se dříve či později projeví zubním kazem. Pravidelnost a důslednost je nezbytná, pokud chtějí rodiče uchránit své dítě bolesti a strastiplných návštěv zubního lékaře.“

Vychovávat děti k odpovědnosti za vlastní zdraví je cílem preventivních programů probíhajících ve školách. Jde o to, aby neměly zakořeněné špatné návyky. V zemích, kde byly zavedeny preventivní programy s důsledným konceptem zaměřeným na zubní zdraví, se dramaticky snížila kazivost zubů. U nás se však ředitelé škol shodují, že školy nemají na takové programy finanční prostředky, opakovaně naráží na problém, kdo je zaplatí. A rodiče mají pocit, že jakákoli edukace, i když nad rámec výuky, spadá kompletně pod záštitu školy.

Jak ukázal dotazníkový průzkum2), podle 85 % dotázaných rodičů dětí z 1. stupně ZŠ má smysl děti ve školách vzdělávat v oblasti zubního zdraví, 62 % preferuje dlouhodobý a 72 % praktický program. Pokud však mají rodiče za nějakou aktivitu nad rámec výuky zaplatit 300 Kč ročně, upřednostňují výlety, sportovní a kulturní akce před preventivními programy v oblasti zdraví.
Z nich pak mají největší zájem o preventivní program zaměřený na drogy, následuje kouření a gamblerství. Preventivní program týkající se zubního zdraví se v preferencích rodičů umístil na 4. místě (ze 7 možných).

„Návod na správnou péči o zuby předává dětem v mateřských školách, na 1. stupni základních škol a v dětských domovech projekt Dětský úsměv. Byl zahájen v roce 2001 a od samého počátku klade velký důraz na nácvik správného čištění zubů pod odborným vedením vyškolených lektorek a opakované probírání souvislostí mezi účinným čištěním zubů, způsobem výživy a vznikem zubního kazu a parodontitidy.

AUDIO rozhovor: Jak čelit zubnímu kazu u dětí, k tomu se nám vyjádřila zubní lékařka Hana Zallmannová.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář