Domácí CRP test nám zjistí, zda k léčbě potřebujeme antibiotika

Osmatřicet na teploměru, hlava jako střep a podezřelé škrábání v krku. Začíná důvěrně známé dilema mezi cestou k lékaři a sázkou na samoléčbu. Za pět minut je jasno – stačí mít po ruce CRP test pro domácí použití.

Díky diagnostickému nástroji jednoduše zjistíme, zda onemocnění je bakteriálního původu a je tedy vhodná léčba antibiotiky. CRP testy pro domácí použití jsou k dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

S CRP diagnostikou se pacienti setkávají ve zdravotnických zařízeních, je běžnou součástí ordinací praktických lékařů. Zdravotníci na ní oceňují zejména rychlost a vysokou úspěšnost správného odhalení původu nemoci, který je rozhodující pro zvolení léčby.

„Zvýšená tělesná teplota není pro lékaře dostatečnou informací pro určení diagnózy. Je důležité znát hladinu tzv. C-reaktivního proteinu – CRP. Podle jeho obsahu v krvi jsme schopni poměrně přesně rozlišit mezi bakteriálním, nebo jiným, nejčastěji virovým, původem onemocnění. Zatímco první případ splňuje podmínky pro nasazení antibiotik, v druhém se většinou stačí z nemoci vyležet a vyléčit běžně dostupnými prostředky,” vysvětluje Doc. MUDr. Bohumil Seifert Ph.D. ze Společnosti všeobecného lékařství ČLS JEP.

AUDIO: Které výhody pro nás má domácí CRP test, k tomu se vyjádří praktický lékař Cyril Mucha.

J

 

Jak CRP test funguje?

Stačí k tomu kapka krve odebraná z bříška prstu na ruce.

Test koncentraci C-reaktivni?ho proteinu v krvi zjišťuje ve třech množstevních úrovních. Pokud je koncentrace CRP v krvi vysoka? (třetí? stupen?),  je velmi pravděpodobné, z?e  v organismu probíhá těžší bakteriální zánět. V takovém případě je nutné jít za lékařem.  Při běžných onemocněních způsobených viry, se obvykle hladina CRP nezvyšuje a léčba antibiotiky není nutná.

 

 

 

 

 

 

 

 

Proces vyhodnocení vzorku trvá přesně pět minut. Testování je tedy velmi rychlé a jednoduché. Vyplatí se například lidem s časově náročným zaměstnáním, kteří si díky němu mohou během několika minut udělat orientační představu o závažnosti svého zdravotního stavu. Ocení jej ale třeba i maminky s malými dětmi, kterým pomůže zjistit, zda je skutečně nutné cestovat do přeplněné čekárny.

Ale stejně jako u léků na nachlazení i v případě CRP testů pro domácí použití je potřeba věnovat pozornost průběhu nemoci. „Pokud v případě výsledku poukazujícího na  virové onemocnění v prvních dnech příznaky zdravotních potíží neodezní, je nutné lékaře navštívit,” uzavírá docent Seifert.

Doporučená maloobchodní cena za jedno balení, které obsahuje dva testy, je 285 korun.

AUDIO: Jak se používá CRP domácí test, to už vysvětlí ing.Luděk Ogoun  z Hartmann-Rico.

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář