Desatero na přežití distančního vzdělávání

S prodloužením nouzového stavu se opakuje jarní scénář: žáci zůstávají v domácí výuce a není vyloučeno, že budou doma několik měsíců. Jarní karanténu přitom považují rodiče i učitelé za náročné období. Jen třetina učitelů změnila během jarní distanční výuky obsah a až 16 procent rodičů tráví pomocí svým dětem více než tři hodiny denně. Žáci jsou teď ochuzeni o přirozený sociální kontakt s kamarády a učiteli; distanční vzdělávání je však může naučit i novým dovednostem.

Desatero 

  1. Nezapomínejte na sebe! Když jste v pohodě vy, mohou být i vaše děti.
  2. Začínejte každý den ve stejnou dobu a „choďte do školy“ – umýt, zuby, snídaně, převléknout. Klasickou hygienou začíná i psychohygiena.
  3. Pište dětem, jaké úkoly na ně čekají. Pokud jim učitel zadává práci na celý týden dopředu, domluvte se, který den budete které úkoly dělat. Pokud máte nástěnku, magnetickou tabuli, sepište je a můžete si hrát takové puzzle. Dítě se tím začne učit rozvrhnout si práci, plánovat, time management.
  4. Učte se od svých dětí – nechte je, ať vás naučí indické násobení, anglické dětské říkanky a písničky, autobusy v Hejného matematice, programování ozobotů – to všechno bude pro vás nové.
  5. Dávkujte sobě a rodině pouze takové množství zpravodajství, abyste se nezahltili. Děti vnímají víc, než si myslíte a z katastrofických scénářů mohou podlehnout úzkosti. Když sami cítíte nejistotu a úzkost, nebojte se s dětmi sdílet svoje pocity a ptát se na jejich. Společně pak můžete vymyslet, co příjemného a hezkého můžete podniknout.
  6. Zaměstnejte je i odpoledne. Zadejte jim četbu knihy (s denním cílem 5-10 stránek), vypracovat město pro ozoboty, nechte je inspirovat pokusy na internetu. Když nefungují kroužky, dohodněte se na vedlejších úkolech. Nechte je připravit nebo dokonce uvařit večeři (i kdyby to byl jen rohlík se šunkou), naplánovat sobotní výlet, vyrobit domeček pro panenky nebo ptačí budku.
  7. Sama! To říká většina dětí už ve dvou, třech letech. Nechte je co nejdříve připojovat na online výuku samotné. Velmi pravděpodobně vás překvapí.
  8. Nechte jim jejich soukromí. I v malém bytě – a zvlášť pokud jsme v něm zavření dlouhodobě – by měl mít každý svůj koutek, kam ostatní nevstupují nebo vstoupí jen po zaklepání. A to už u prvňáka. Zároveň respektujte soukromí jejich konverzací. Dětskou důvěru ztratíte jen jednou.
  9. Nezapomínejte na pohyb – kdo musí venčit, je ve výhodě, ostatním zbývají aspoň procházky. Ideální by bylo vyrazit po obědě nebo za sluníčka na procházku, ale kdyby to nevyšlo, i navečer se projděte, bude se vám lépe usínat.
  10. Chová se jinak? Většinou ukecaný puberťák se najednou stáhl do sebe? Nemůže spát? Nezačněte sami panikařit. Pokud je to zapotřebí, obraťte se na odborníky. Můžete využít například Rodičovské linky, která je součástí Linky Bezpečí a odborně se věnuje široké paletě rodičovských témat.

foto: czechuniversities.com

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář