Jak nepokazit chuť letního grilování a předejít zdravotním problémům? Nepodcenit rychlost přepravy a hlídat teplotu

Grilování s rodinou a kamarády k létu neodmyslitelně patří. V období vysokých letních teplot se ale potraviny kazí daleko rychleji a roste tak riziko zdravotních potíží. Proto je extrémně důležité správné skladování a přeprava.

zdroj: Pexels

V letních vedrech je pro chlazené potraviny nejrizikovějším okamžikem cesta z obchodu domů. „Právě tehdy může dojít k pomnožení nežádoucích mikroorganismů, které se vyskytují všude v ovzduší, tudíž i na povrchu potravin. K tomu by mohlo dojít při převážení masa či uzenin v teple či v igelitových pytlících, kdy může například dojít i k zapaření,“ vysvětluje Státní veterinární správa ČR.

V horkém letním počasí je pro přepravu čerstvých potravin rizikem především cesta autem. Teplota uvnitř je totiž daleko vyšší než venku, zvlášť potom, co auto stálo nějakou dobu na přímém slunci na parkovišti. Ať už suroviny domů přenášíme jakkoliv, ideální je použít na přepravu vhodnou termotašku nebo chladicí box, aby teplota chlazených výrobků zůstala co nejdéle stejná jako v regálu v supermarketu – ideálně do 4 °C.

I hodina v autě v běžné nákupní tašce stačí k tomu, aby se z čerstvého masa, uzenin nebo sýrů stal nepoživatelný pokrm, který může strávníkům způsobit vážné zdravotní problémy. Z chladicího boxu je důležité potraviny co nejdříve přemístit do lednice. Pokud je ale plánujete rovnou grilovat, ideální je nechat je chvíli před přípravou při pokojové teplotě okolo 20 °C. Maximálně však dvě hodiny, delší čas už znamená vyšší riziko, že se jídlo zkazí.

Rizikové bakterie ve špatně připraveném jídle

Pro udržení čerstvosti potravin je důležitá i správná volba obalu, ve kterém je zákazníci převážejí a skladují. Vakuové balíčky jsou vhodnější než třeba jen běžný papírový obal nebo igelitový sáček. Pokud se rozhodneme ještě před grilováním naložit maso do marinády, je nejvhodnější využít k tomu dobře těsnící krabičku, třeba z plastu, aby se k potravině zbytečně nedostal vzduch nebo vlhkost.

Při grilování je jednak důležité mít čerstvé a kvalitní suroviny, jednak je umět dobře připravit. Nedostatečně tepelně upravené masné výrobky, připálené jídlo nebo kontaminace ostatních potravin od syrového masa mohou způsobovat ošklivé střevní potíže. Syrové maso obsahuje řadu nebezpečných bakterií, třeba salmonely, které se mohou kvůli této nepozornosti dostat například i do zeleninového salátu. Zůstanou i v kuřecím steaku, pokud není dostatečně propečený. „Než začnete grilovat, myjte si důkladně po manipulaci se syrovým masem ruce. Na syrové maso použijte jiné talíře, prkénko a příbory než na grilované maso a zeleninovou přílohu,“ doporučuje v letáku pro veřejnost Státní zdravotní ústav.

 

zdroj: Raben Group

 

 

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář