Dovolená je často náporem na fyzičku i psychiku

Po prvním výletu jste hotoví. Bolí vás celé tělo a nohy vám svírají nepříjemné křeče. Plány na aktivní dovolenou jsou v trapu. Budete rádi, když se z toho do konce týdne dostanete. Ovšem v létě může dostat na frak i vaše psychika. Hádky už při balení a dusno během celého pobytu nejsou výjimkou. Jak můžete zvládnout obě situace bez újmy? Vsaďte na hořčík.

zdroj / Shutterstock

Právě nedostatek tohoto minerálu může mít na svědomí jak potíže s fyzickou kondicí, tak vaše nedobré psychické rozpoložení. Platí totiž pravidlo, že čím většímu náporu jste vystaveni, tím více ho vaše tělo spotřebovává. Přičemž je jedno, zda jde o fyzickou či psychickou zátěž. V případě fyzické aktivity může jít o nadměrnou pohybovou zátěž. Náporem na psychiku pak může být už samotné balení, náročná cesta, různé představy o trávení času i to, že najednou společně trávíte 24 hodin denně a na povrch se derou nedořešené spory a problémy.

Pokud hořčík, neboli magnesium, nedoplňujete, v určitý moment vám prostě nervy povolí a přijde ‚výbuch‘, případně vám doslova vyhrknou slzy z očí při svalové křeči. Bez dostatku hořčíku nebude vaše tělo fungovat správně, protože tento minerál se podílí na celé řadě procesů a tím nejdůležitějším je energetický metabolismus a to, že pomáhá udržovat správnou funkci vašich nervů a svalů.

Když tělo i mysl vysílá S.O.S.

První signály, které značí, že vám chybí hořčík, mohou být neurčité. Můžete být unavení a bez nálady. Také můžete pociťovat úzkost a mít ‚nervy na pochodu‘. Výjimkou není ani podrážděnost a nepřiměřené reakce. To souvisí s tím, že hořčík přispívá k normální psychické činnosti a tak může ovlivnit produkci hormonu štěstí, serotoninu, který řídí emoční rozpoložení. Chybí-li vám hořčík, bude vám pravděpodobně chybět i serotonin a můžete upadnout do deprese. Kromě toho má také magnesium vliv na zklidnění mozkové činnosti. Nepřijde-li signál, že je čas jít spát, váš mozek bude pořád „šrotovat“. Takže, ač budete naprosto vyčerpaní, neusnete.

Tím ale výčet teprve začíná. Paradoxně dopadů na fyzickou kondici si všimnete zpravidla rychleji. Na počátku může jít o padání vlasů či lámání nehtů. Pokud to nepostačí, přijde důraznější varování. Úporné migrény, svalové křeče, třes nebo bušení srdce už nepřehlédnete.

Pořádná porce hořčíku!

Magnesium je jedním ze základních prvků života, a proto byste jej měli pravidelně doplňovat.  Denní potřeba hořčíku se mění s věkem. U dospělého muže je doporučená denní dávka 420 mg, u ženy pak 320 mg. V případě těhotných a kojících maminek se potřeba zvýší až k 360 mg. Zde je potřeba mít na paměti, že pokud jste vystaveni větší fyzické či psychické zátěži, budete ho potřebovat víc. Proto byste měli sáhnout po opravdu silném doplňku stravy. Tím je Naturevia Magnesium 1 Mega, který vám zajistí v jediné tabletě dostatečnou denní dávku hořčíku a pomůže vám zvládnout i extrémní zátěž.

Dovolená má být relax

Abyste si volno skutečně užili na plno, tak buďte sami k sobě upřímní, mějte realistická očekávání a nebojte se kompromisů. V případě výletů berte v potaz svou fyzickou kondici i počasí. V tropech jen těžko zvládnete to, co během chladnějších dnů. Případné neshody a problémy se snažte vyřešit před odjezdem, abyste měli čistou hlavu a během dovolené si skutečně odpočinuli.

 

Zdroj: https://www.naturevia.cz/

Mohlo by se vám líbit...

Napsat komentář